O ocenie dowodów przez sąd kościelny

Kościół

W procesie kanonicznym sędzia, w myśl kanonu 1608 par. 2, winien wytworzyć w sobie pewność moralną (moralis certitudo) w oparciu o całokształt czynności procesowych oraz dowiedzionych w toku postępowania okoliczności faktycznych.

Sędzia opiera się tutaj na aktach sprawy, ex actis et probatis, które obrazują stan faktyczny z przyjęciem fikcji prawnej, że „to co nie jest odzwierciedlone w aktach, nie istnieje” (quod non est in actis, non est in mundo) . Wobec tego, dla zachowania sprawiedliwości, konieczne jest by sędzia przed sformułowaniem sentencji wyroku rzeczywiście, dokładnie zapoznał się z materiałem dowodowym i całością akt sprawy. Zgodnie z kanonem 1608 par. 3 sędzia winien dokonać oceny dowodów według własnego sumienia (ex sua conscientia), w perspektywie całokształtu katolickiej nauki moralnej, oraz zgodnie z normami prawa kościelnego dotyczącymi dopuszczalności pewnych środków dowodowych (kanon 1608 par. 3). Trzeba również mieć na uwadze, że Kodeks z roku 1983, idąc za dawniejszym modelem procesu rzymsko-kanonicznego, nie formułuje ścisłej, legalnej teorii dowodowej, lecz, podobnie jak procedura świecka (k. p.c., k. p.k.), przyjmuje generalną zasadę swobodnej (lecz nie dowolnej) oceny dowodów.

Mimo dążenia do ujawnienia prawdy materialnej i tym samym realnego wymiaru sprawiedliwości, nie jest dopuszczalne orzekanie w oparciu o wiedzę o faktach i innych okolicznościach relewantnych w danym procesie, która ma charakter li tylko wiadomości prywatnych sędziego. Jest tak nawet, gdy orzekający ma pewność, że jego wiedza jest prawdziwa. Zawsze należy poprzestać na zawartości akt sądowych. Jednakże jeśli informacje znajdujące się w aktach nie są prawdziwe, a sędzia wie o tym na podstawie swej wiedzy prywatnej, winien dążyć do uzupełnienia materiału dowodowego, tak jak to przewiduje proces kanoniczny. W szczególności nie jest zdolny do występowania jako świadek w sprawie (por. kanon 1550 par. 2).

sklep chrześcijański w którym kupisz akcesoria i prezenty na każdą okazję
Kościół
Gdzie znaleźć prezenty religijne na różne okazje? Ekspercki przewodnik po wyjątkowych upominkach

Szukasz wyjątkowego prezentu religijnego na chrzest, komunię, bierzmowanie, ślub lub jubileusz kapłański? W świecie pełnym masowych produktów coraz trudniej o coś naprawdę wartościowego i duchowo głębokiego. Na szczęście istnieją miejsca, które łączą tradycję z nowoczesnym podejściem do wiary i estetyki. Jednym z nich jest sklep z dewocjonaliami – Itertus, który …

Kościół
Najpiękniejsze pamiątki na ślub, komunię i chrzest – jak wybrać idealny prezent?

Ważne uroczystości religijne, takie jak ślub, chrzest czy Pierwsza Komunia Święta, to wyjątkowe momenty w życiu każdego człowieka. To chwile pełne emocji i duchowej refleksji, które warto upamiętnić poprzez piękne i trwałe pamiątki. Wybór odpowiedniego prezentu może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto postawić na ponadczasowe rozwiązania, które przetrwają lata …

Kościół
Dewocjonalia jako prezent – jak wybrać symbol pełen duchowego przesłania?

Dewocjonalia są obecne w życiu wiernych od wieków, pomagając w pogłębianiu duchowego doświadczenia oraz przypominając o wartościach religijnych. Stanowią nieodłączny element chrześcijańskiego życia, wspierając modlitwę i dając poczucie obecności Boga w każdej chwili. Czym są dewocjonalia? Dewocjonalia to przedmioty związane z kultem religijnym, które mają na celu wspieranie wiernych w …