Koronawirus a kościoły

Kościół

Wirus COVID-19, który dotarł do Europy z chińskiego miasta Wuhan sprawił, że nie tylko sklepowe półki są puste, ale również kościoły świecą pustakami.

 

Rozporządzenie rządu, które zakazuje zgromadzeń powyżej 50 osób spowodowało, że polskie kościoły są puste. Panika jaka ogarnęła nasz kraj sprawiła, że ludzie boją się chodzić na msze święte. Na mszach świętych w kościele możemy spotkać ludzi, których jesteśmy w stanie policzyć na palcach rąk. Ludzie wolą zostać w domu. Sami księża również namawiają swoich parafian do pozostania w domu.

 

Prowadzone są transmisje mszy świętych za pomocą mediów społecznościowych, radia lub w telewizji. To bardzo dobre rozwiązania bo doskonale wiemy, że ludzie starsi i chorujący są w grupie największego ryzyka. Koronawirus atakuje w niespodziewanym momencie i lepiej w tej sytuacji nie ryzykować zdrowia lub życia. Dbajmy o siebie i pozostańmy w domu. Pamiętajmy także o ludziach starszych i schorowanych. Zapukajmy do sąsiadki i zapytajmy czy możemy jej jakoś pomóc.

Kościół
Dewocjonalia a kultura: Wpływ religii na sztukę i design w krajach chrześcijańskich

Religia i kultura tworzą nierozerwalną więź, która wpływa na wiele aspektów życia społecznego. W świecie chrześcijaństwa ta więź ma szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o sztukę i design. Dewocjonalia, od wieków służące jako narzędzia kultu i wyraz głębokiej wiary, stały się także źródłem inspiracji dla wielu artystów i projektantów. Sztuka …

Kościół
Komu można zlecić przewóz ciała zmarłego zza granicy do Polski?

Przewóz ciała zmarłego zza granicy do Polski jest zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. W takiej sytuacji rodzinie lub bliskim zmarłego może być bardzo trudno zorganizować przewóz ciała do Polski w odpowiedni sposób. Dlatego też warto wiedzieć, do kogo można się z tym zgłosić i o czym warto pamiętać, przy …

Kościół
Czy na pogrzebie katolickim można wygłosić mowę pogrzebową?

Tradycja wygłaszania mowy pogrzebowej praktykowana jest przede wszystkim w krajach zachodnich. Mowa pogrzebowa powoli wpisuje się w ceremonie pogrzebowe także u nas – jest to forma oddania hołdu osobie zmarłej oraz sposób na wspólne powspominanie najważniejszych osiągnięć zmarłego. Mowę pogrzebową można wygłosić także na pogrzebie katolickim. Mowa pogrzebowa a pogrzeb …