Kanony i dowody

Kościół

Tak w prawie kanonicznym, jak świeckim, dowód to tyle co okoliczność lub rzecz (przedmiot materialny) wskazujący na prawdziwość pewnego twierdzenia (przemawiający za czymś lub uzasadniający dane zdanie).

W języku prawnym i prawniczym określenie „dowód” –probatio – jest wieloznaczne. Oznacza, zależnie od kontekstu:
– przedstawienie trybunałowi argumentów strony w przepisanej prawem formie,
– całość materiału dowodowego zgromadzonego w aktach podczas postępowania dowodowego, a tym samym podstawę wyrokowania,
– rezultat dowodzenia w znaczeniu ukształtowania się w umyśle sędziego pewności moralnej o prawdziwości danych twierdzeń w oparciu o wnioskowania logiczne i zasady doświadczenia życiowego i wiadomości specjalne,
– środek dowodowy, czyli poszczególne źrodła informacji o stanie faktycznym (np. świadkowie, dokumenty).

Kanonistyka dzieli środki dowodowe (media probandi, instrumenta probandi) m. in. na bezpośrednie i pośrednie. Środek dowodowy ma charakter bezpośredni jeżeli udowadnia daną okoliczność – fakt główny (factum probandum) wprost, nie mając charakteru poszlakowego. Środek pośredni natomiast (probatio indirecta seu praesupmtio) pozwala na konstruowanie wnioskowania (sylogizmu) za pomocą, którego sędzia wnioskuje o prawdziwości faktu mającego być udowodnionym. Środek pośredni wskazuje na związaną z tym faktem, zatem dostarcza poszlak (indicia et praesumptiones, adminicula). Z związku z tym pozostaje również podział na środki dowodowe niepochodne (pierwotne, np. oryginał dokumentu urzędowego, zeznania świadka mającego bezpośrednie wiadomości o zdarzeniu, często oględziny rzeczy i ciała) oraz środki pochodne (wtórne, jak odpisy czy wypisy z dokumentów, niektóre notatki i zapiski, świadkowie ze słyszenia).

Kościół
Najpiękniejsze pamiątki na ślub, komunię i chrzest – jak wybrać idealny prezent?

Ważne uroczystości religijne, takie jak ślub, chrzest czy Pierwsza Komunia Święta, to wyjątkowe momenty w życiu każdego człowieka. To chwile pełne emocji i duchowej refleksji, które warto upamiętnić poprzez piękne i trwałe pamiątki. Wybór odpowiedniego prezentu może być nie lada wyzwaniem, dlatego warto postawić na ponadczasowe rozwiązania, które przetrwają lata …

Kościół
Dewocjonalia jako prezent – jak wybrać symbol pełen duchowego przesłania?

Dewocjonalia są obecne w życiu wiernych od wieków, pomagając w pogłębianiu duchowego doświadczenia oraz przypominając o wartościach religijnych. Stanowią nieodłączny element chrześcijańskiego życia, wspierając modlitwę i dając poczucie obecności Boga w każdej chwili. Czym są dewocjonalia? Dewocjonalia to przedmioty związane z kultem religijnym, które mają na celu wspieranie wiernych w …

Kościół
Proces żałoby: Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby

Żałoba to naturalna reakcja na stratę bliskiej osoby, ale każdy przechodzi ją inaczej. Jak sobie z nią radzić? Oto kilka przemyśleń na ten temat. Etapy żałoby: Co warto o nich wiedzieć? Pamiętajmy, że żałoba to nie linearny proces. Często wracamy do wcześniejszych etapów lub skaczemy między nimi. Klasyczny model Kublera-Ross …