Realizm prąd w literaturze.

Kultura/sztuka/historia

Realizm to jeden z głównych prądów i tendencji jaki występował w literaturze w dobie pozytywizmu. Ukształtował się około roku 1850, występował w większości w literaturze europejskich, charakteryzował się na wzór romantyzmu do naturalizmu. Wyróżniał się przede wszystkim w fabularnych gatunkach wypowiedzi takich jak na przykład powieści, opowiadania, czy nowele.

 

Miał pośredni wpływ na kształt poezji. Najważniejszymi cechami dla realizmu są literatura, która powinna być naśladowana przez świat współczesny, gdzie pisarz mógł bardzo dokładnie odtworzyć rzeczywistość, dlatego też podstawową kategorią estetyczną winno być naśladowanie na przykład natury. Następnie w literaturze bardzo ważne jest nie samo piękno, lecz prawda, która otacza nasz świat, należy wobec tego szukać elementów, zjawisk, oraz sytuacji z życia społecznego. Również bardzo ważne w realizmie jest motywacja psychologiczna, oraz społeczna postawy bohaterów przeróżnych powieści literackich.

 

Literatura sama w sobie ma wiele możliwości poznawczych, sam pisarz powinien dysponować możliwie jak największą wiedzą o świecie, bardzo istotnym czynnikiem tworzenia tak zwanej iluzji jest język, który wyraźnie zbliżony jest do mowy potocznej. Realizm został zrodzony w połowie dziewiętnastego stulecia we Francji, ten nurt, bardzo mocno związany był z ówczesną sytuacją polityczną jaka miała miejsce w tamtym okresie. Najczęściej realizm używany jest w znaczeniach bardzo szerokich, jako naśladowanie w sztuce realnej, gdzie odtwarzane są ważne zjawiska, typowi bohaterowie, znacznie dbano o realia. Do wielkich polskich realistów należeli między innymi Bolesław Prus, Eliza Orzeszkowa, czy Henryk Sienkiewicz.

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Para, która zaręczyła się w Nowym Jorku.

Jeśli planujesz wziąć ślub, to ten dzień jest najprawdopodobniej najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. A jeśli jesteś panną młodą, zawsze będziesz mieć wspomnienia, które będziesz mogła pielęgnować na zawsze. Dlatego właśnie należy zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i pomyśleć o każdym szczególe. Dlatego też warto zrobić ślubną sesję zdjęciową. Istnieje wiele …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …