Historia sztuki bizantyńskiej: Mozaiki, ikony i architektura
- By : Parafia-rymanow-zdroj.pl
- Category : Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki bizantyńskiej: Mozaiki, ikony i architektura
Bizancjum czyli Wschodnie Cesarstwo Rzymskie, powstało w IV wieku i przetrwało do XV wieku. W czasie swojego istnienia Bizancjum wytworzyło wiele dzieł sztuki, które do dzisiaj zachwycają swoim bogactwem i kunsztem wykonania. Sztuka bizantyńska charakteryzuje się przede wszystkim użyciem jasnych kolorów, złota i srebra oraz ornamentów. W tym artykule skupimy się na trzech najważniejszych elementach sztuki bizantyńskiej: mozaikach, ikonach i architekturze.
Mozaiki
Mozaiki to jedno z najważniejszych osiągnięć sztuki bizantyńskiej. Zachwycają one swoim pięknem i precyzją wykonania. Mozaiki były wykonywane na podłożu z kamienia, który pokrywano zaprawą z zapieczonej gliny. Na tej zaprawie artysta mógł zamalowywać poszczególne elementy mozaiki. Do stworzenia mozaik używano małych kawałków szkła, kamieni, muszli, kości czy złota, w zależności od tematu i przeznaczenia dzieła. Najczęściej przedstawiano na nich sceny religijne lub królewskie, a także postacie świętych i biskupów.
Ikony
Ikony to ręcznie malowane, drewniane lub metalowe płaskorzeźby przedstawiające postacie religijne. W sztuce bizantyńskiej były one bardzo ważne, ponieważ stanowiły przedmiot kultu religijnego. Pierwsze ikony pojawiły się na początku VI wieku, a rozwój ich produkcji nastąpił w XIII wieku. Ikony były najczęściej wykonane na desce, pokrytej zaprawą, na której malowano za pomocą farb olejnych postacie i sceny religijne. Przedstawiane postacie miały mocno idealizowany wygląd, co wpisywało się w kanony sztuki bizantyńskiej.
Architektura
Kolejnym ważnym elementem sztuki bizantyńskiej jest architektura. Bizancjum było znane z budowania monumentalnych i bogato zdobionych kościołów oraz pałaców. Wielu władcy bizantyńscy wydawali znaczne sumy na budowę pałaców i kościołów, co pozwalało na wystawne i bogate dekoracje. Charakterystyczne dla sztuki bizantyńskiej było użycie kopuł oraz ornamentów w postaci kaboszonów i płaskorzeźb. Przykładami bizantyjskiej architektury są Hagia Sofia w Konstantynopolu czy katedra w Rawennie.
Podsumowanie
Sztuka bizantyńska jest dzisiaj jednym z najważniejszych zabytków kultury świata. Mozaiki, ikony i architektura to tylko niektóre ze składników tej sztuki, która zachwyca bogactwem form i symboli. Sztuka bizantyńska wpłynęła na rozwój sztuki europejskiej oraz wywiera nadal duży wpływ na dzisiejszych artystów.
Artykuł powstał we współpracy z www.domoszklarz.pl