Historia sztuki bizantyńskiej: Mozaiki, ikony i architektura

Kultura/sztuka/historia

Historia sztuki bizantyńskiej: Mozaiki, ikony i architektura

Bizancjum czyli Wschodnie Cesarstwo Rzymskie, powstało w IV wieku i przetrwało do XV wieku. W czasie swojego istnienia Bizancjum wytworzyło wiele dzieł sztuki, które do dzisiaj zachwycają swoim bogactwem i kunsztem wykonania. Sztuka bizantyńska charakteryzuje się przede wszystkim użyciem jasnych kolorów, złota i srebra oraz ornamentów. W tym artykule skupimy się na trzech najważniejszych elementach sztuki bizantyńskiej: mozaikach, ikonach i architekturze.

Mozaiki

Mozaiki to jedno z najważniejszych osiągnięć sztuki bizantyńskiej. Zachwycają one swoim pięknem i precyzją wykonania. Mozaiki były wykonywane na podłożu z kamienia, który pokrywano zaprawą z zapieczonej gliny. Na tej zaprawie artysta mógł zamalowywać poszczególne elementy mozaiki. Do stworzenia mozaik używano małych kawałków szkła, kamieni, muszli, kości czy złota, w zależności od tematu i przeznaczenia dzieła. Najczęściej przedstawiano na nich sceny religijne lub królewskie, a także postacie świętych i biskupów.

Ikony

Ikony to ręcznie malowane, drewniane lub metalowe płaskorzeźby przedstawiające postacie religijne. W sztuce bizantyńskiej były one bardzo ważne, ponieważ stanowiły przedmiot kultu religijnego. Pierwsze ikony pojawiły się na początku VI wieku, a rozwój ich produkcji nastąpił w XIII wieku. Ikony były najczęściej wykonane na desce, pokrytej zaprawą, na której malowano za pomocą farb olejnych postacie i sceny religijne. Przedstawiane postacie miały mocno idealizowany wygląd, co wpisywało się w kanony sztuki bizantyńskiej.

Architektura

Kolejnym ważnym elementem sztuki bizantyńskiej jest architektura. Bizancjum było znane z budowania monumentalnych i bogato zdobionych kościołów oraz pałaców. Wielu władcy bizantyńscy wydawali znaczne sumy na budowę pałaców i kościołów, co pozwalało na wystawne i bogate dekoracje. Charakterystyczne dla sztuki bizantyńskiej było użycie kopuł oraz ornamentów w postaci kaboszonów i płaskorzeźb. Przykładami bizantyjskiej architektury są Hagia Sofia w Konstantynopolu czy katedra w Rawennie.

Podsumowanie

Sztuka bizantyńska jest dzisiaj jednym z najważniejszych zabytków kultury świata. Mozaiki, ikony i architektura to tylko niektóre ze składników tej sztuki, która zachwyca bogactwem form i symboli. Sztuka bizantyńska wpłynęła na rozwój sztuki europejskiej oraz wywiera nadal duży wpływ na dzisiejszych artystów.

Artykuł powstał we współpracy z www.domoszklarz.pl

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …

Kultura/sztuka/historia
Sztuka nowej fali: Awangardowe praktyki artystyczne lat 60. i 70.

Sztuka Nowej Fali: Awangardowe Praktyki Artystyczne Lat 60. i 70. W latach 60. i 70. w świecie sztuki nastąpiła rewolucja, która zmieniła sposób myślenia i odbierania sztuki. Sztuka Nowej Fali to nurt artystyczny, który narodził się w tych latach, a jego twórcy eksperymentowali z formą, treścią i nowymi technologiami. W …