Unia Brzeska.

Kultura/sztuka/historia

Unia Brzeska została zawarta w Brześciu Litewskim w roku 1596 pomiędzy Kościołem Katolickim a prawosławnym w Rzeczpospolitej. Miała na celu podporządkować Kościół prawosławny w Rzeczpospolitej zwierzchnictwu papieża, ale z zachowaniem daleko idącej swojej własnej odrębności i autonomii, chodzi między innymi o to iż liturgia w języku cerkiewno-słowaińskim, komunia miała być pod dwiema postaciami, oraz miała obejmować małżeństwo księży.

 

Popierana była przez Rzym, jezuitów, oraz króla Zygmunta trzeciego Wazę, dołączyła do tego częściowo hierarchia prawosławna, miało to na celu wzmocnienie wpływów Kościoła rzymskokatolickiego na ziemiach wschodnich Rzeczpospolitej, oraz stanowiła pewnego rodzaju próbę powstrzymania postępującego w Kościele prawosławnym pewnemu rozporządzeniu rozprężania i demoralizacji. Unia Brzeska spowodowała trwałe nieodwracalne rozbicie Kościoła prawosławnego w Rzeczpospolitej na Kościół greckokatolicki i Kościół prawosławny, wiernych. Kozacy zaś próbowali wprowadzić unię siłę co znacznie zaostrzyło konflikty na ziemiach wschodnich Rzeczpospolitej.

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …

Kultura/sztuka/historia
Sztuka nowej fali: Awangardowe praktyki artystyczne lat 60. i 70.

Sztuka Nowej Fali: Awangardowe Praktyki Artystyczne Lat 60. i 70. W latach 60. i 70. w świecie sztuki nastąpiła rewolucja, która zmieniła sposób myślenia i odbierania sztuki. Sztuka Nowej Fali to nurt artystyczny, który narodził się w tych latach, a jego twórcy eksperymentowali z formą, treścią i nowymi technologiami. W …