Sztuka romantyczna.

Kultura/sztuka/historia

Romantyzm nie narzucał sztuce jakichkolwiek reguł, dzieło miało być wybitne wtedy, gdy miało kształt odmienny od wcześniejszych rozwiązań, nie może być mowy o żadnej klasycznej zasadzie, czy naśladownictwu.

 

Romantyczna filozofia sztuki opierała się przede wszystkim na odrzuceniu klasycyzmu, dążeniu do jedności nauk, religii, i sztuki, wszystko to miało być łączone w poezję, w ten sposób zacierano wszelkie różnice pomiędzy gatunkami wypowiedzi, łączone je w jedno na przykład muzykę, taniec, malarstwo, poezję łączono w jedno dzieło, ponadto wierzono że prawdziwa sztuka rodzi się z natchnienia, chwili uniesienia twórcy, wyobraźni, dzięki której porusza on obszar niedostępny rozumowi, doświadczeniu, docierał do ukrytych prawd świata. Często także odwoływał się do świata wyobrażeń, mitów nie tylko greckich, ale takie sztuki i religijności ludowej. W sztukach plastycznych natomiast romantyzm sam w sobie nie jest stylem, odznaczał się on bowiem zbyt dużą różnorodnością cech formalnych.

 

Można jednak wskazać pewne cechy wspólne dla dzieł pochodzącej z owej epoki, są to na przykład widoczne akcentowanie uczuć, indywidualizm, subiektywność, nie uznawano również wszelkich norm, reguł oraz przepisów, panowała pełna swoboda twórcza. Sztuka romantyczna wyróżniała się używaniem środków wyrazu, twórczość miała wyrażać dramatyczność, wielkość, tajemnicę. Co za tym idzie wiązało się to głównie z zainteresowaniem historią, sztuką ludową, światem pozazmysłowym. Zaś w malarstwie pojawiały się niezwykle zaskakujące tematy od inspiracji klasycyzmem po barok i realizm. Architektura w zasadzie nie doczekała się jakiś własnych form, gdyż była różnorodna, oraz wielostylowa, bardzo chętnie naśladowano gotyk. Romantyzm to epoka wielkich kompozytorów choćby Szopena, Webera, czy Schuberta. Każdy z nich był na pewno niepowtarzalnym muzykiem. Łączyło ich na pewno niechęć od rygorów klasycznej kompozycji i dążenie do nadania dziełom możliwie jak największej ekspresji.

Kultura/sztuka/historia
Firma Vetro – wysokiej klasy specjalista w dziedzinie kamieniarstwa artystycznego

Chęć godnego upamiętnienia zmarłych wywodzi się nie tylko z tradycji i poczucia obowiązku, ale też szczerych intencji najbliższych. Rodzina dokłada wszelkich starań, żeby przygotować piękne i zarazem wytrzymałe miejsce spoczynku, które przez wiele długich lat będzie przypominało o żegnanej osobie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć nagrobki spełniające te …

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. „Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz „Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …