Sztuka nowej rzeczywistości: Twórczość wirtualna i rozszerzona rzeczywistość

Kultura/sztuka/historia

Sztuka nowej rzeczywistości

Rozwój technologii oraz postęp cywilizacyjny zmieniają nasze postrzeganie świata, a co za tym idzie, również naszą kulturę i sztukę. Coraz częściej słychać o twórczości wirtualnej czy rozszerzonej rzeczywistości, która staje się trendem w sztuce i kulturze.

Nadruki wirtualne i instalacje AR

Twórczość wirtualna określa sztukę, która jest stworzona w środowisku wirtualnym. Niekiedy jest to sztuka, która żyje tylko w sieci, ale coraz częściej wychodzi poza nią. Z kolei rozszerzona rzeczywistość to technologia, dzięki której można widzieć na ekranie obraz rozbudowany o dodatkowe elementy oraz stereoskopowe efekty wizualne. Twórczość oparta na technologii AR oferuje nieograniczone możliwości, co wykorzystują dzieła jak na przykład “O zasadach pamięci” w Muzeum Narodowym w Warszawie, stworzone przez grupę artystyczną Piotr Klimek i Monika Kowalczuk.

Wiąże ze sobą ona różne dziedziny, m.in. sztukę uliczną, grafikę, malarstwo czy projektowanie. Twórcy korzystają z nadruków wirtualnych, dzięki którym na murach, słupach czy przeszkodach miejskich tworzą obrazy, które po skanowaniu smartfonem ożywają i tworzą pełnoprawne instalacje AR.

Rola technologii w sztuce

Twórczość wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to jedne z najpopularniejszych technologicznych trendów, które przecinają się z dziedziną sztuki. Technologia pozwala na tworzenie dzieł sztuki z zachowaniem częściowo lub nawet całkowicie wirtualnego środowiska. Umożliwia ona artystom przedstawienie swojego przekazu w zupełnie nowy sposób i stworzenie dzieła, które wprowadza nas w inny wymiar.

Sztuka wirtualna i rozszerzona to z jednej strony szansa na wzbogacenie naszej kultury o nowe formy ekspresji artystycznej, a z drugiej – dzięki rosnącej popularności tej technologii – to również rosnąca szansa dla artystów na osiągnięcie większej widowni i znajomości ich sztuki.

Gdzie i jak można poznać sztukę wirtualną i rozszerzoną?

Twórczość oparta na technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości pojawia się w różnych miejscach, zarówno w przestrzeni publicznej, galeriach, jak i w sieci. Z jednej strony możemy spotkać ją w miejskich przestrzeniach, w postaci instalacji artystycznych, wykonanych przy pomocy nadruków AR, które można obejrzeć skanując smartfonem. Z drugiej strony – w galeriach sztuki czy muzeach można zobaczyć klasyczne dzieła w odświeżonej formie, wzbogacone o elementy rozszerzonej rzeczywistości.

Podsumowanie

Coraz więcej artystów korzysta z technologii w swojej twórczości. Dzięki jej wykorzystywaniu powstają dzieła sztuki, które nie tylko zaskakują widza, ale także wnoszą coś nowego do kultury i sztuki. Sztuka wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to nie tylko moda, ale także realne wyjście poza granice tradycyjnej sztuki. To nowa jakość, która zachwyci każdego, kto chce poszerzyć swoje horyzonty artystyczne.

Artykuł powstał we współpracy z zrobionezkartonu.pl

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …

Kultura/sztuka/historia
Sztuka nowej fali: Awangardowe praktyki artystyczne lat 60. i 70.

Sztuka Nowej Fali: Awangardowe Praktyki Artystyczne Lat 60. i 70. W latach 60. i 70. w świecie sztuki nastąpiła rewolucja, która zmieniła sposób myślenia i odbierania sztuki. Sztuka Nowej Fali to nurt artystyczny, który narodził się w tych latach, a jego twórcy eksperymentowali z formą, treścią i nowymi technologiami. W …