Sztuka gotycka: Wielka architektura i rzeźba epoki średniowiecza

Kultura/sztuka/historia

Wielka architektura i rzeźba epoki średniowiecza

Sztuka gotycka jest jednym z najważniejszych okresów w historii sztuki. Epoka ta określana jest mianem „średniowiecznej” i trwała w Europie od XIII do XV wieku. Charakteryzowała się ona wyjątkową rzeźbą i architekturą, które wciąż zadziwiają dzisiaj.

I. Historia sztuki gotyckiej

Sztuka gotycka wyłoniła się z romanizmu i trwała przez prawie trzy wieki. Własnym stylem przebijała się już w XII wieku, ale to dopiero w wiekach XIII i XIV ta sztuka osiągnęła apogeum. Gotyk był modelem kultury dla niemal całej Europy i z czasem zaczął wychodzić poza jej granice, niosąc ze sobą wartości artystyczne, ale i kościelne.

II. Architektura gotycka

Architektura gotycka, pochodząca z Francji, to sztuka budowania majestatycznych, granitowych budowli w kształcie krzyża, zwieńczonych wystającym dachem. Cechą charakterystyczną są wąskie, podłużne okna, wyższe niż w poprzednich stylach architektonicznych. Gotycki kształt kościołów ukrywa w sobie symbolikę i ma w sobie coś z nadprzyrodzonego piękna.

Ten styl architektoniczny zasilili wielcy mistrzowie, tacy jak: Arnolfo di Cambio, Diotisalvi, liczni anoni-budowniczowie, ale przede wszystkim Villard de Honnecourt, który przez swoje zapiski stał się dla nas najważniejszym źródłem wiedzy nt. gotyckiej architektury.

III. Rzeźba gotycka

Podobnie jak w architekturze, rzeźba w gotyku czerpała inspi-rację z religii i chrześcijańskich wartości. Wśród przykładów rzeźby gotyckiej należy wskazać na wielobszarowe zastosowanie techniki rzeźbiarskiej, m.in. monumentalizm, precyzję i elegancję rysunku. Do najwybitniejszych rzeźbiarzy epoki zaliczana jest Margarita z Lucca, który zasłynął szczególnie w terenie Toskanii oraz trójka mistrzów aktywnych w Krakowie (z naniesionymi na południe od Krakowa rysunkami we wczesnym stylu gotyku).

Listy wypunktowane:
– Rzeźba gotycka zaznaczała nastrój epoki, pełną napięć, w której ludzie codziennie wystawiani byli na przeróżne próby -artystyczne produkty tłumaczyły, co trudno zapisać w literach.
– Rzeźby gotyckie najczęściej przedstawiały sceny biblijne oraz sylwetki świętych i bogów alegorycznych.

IV. Sztuka gotycka – odważna innowacja czy kontynuacja tradycji?

Mimo że współcześni często uważają, iż sztuka gotycka jest innowacyjna, to jednak w rzeczywistości jest ona kontynuacją tradycji wojennej, moralnej i religijnej ówczesnej epoki. Sztuka ta wykorzystuje wiele wzmianek z Biblii i innych książek na temat kultury i sztuki.

V. Dziedzictwo sztuki gotyckiej

Sztuka gotycka do dziś pozostaje jedną z najważniejszych epok w historii Europy i sztuki, a pozostałości po niej można zobaczyć w całej Europie. Najważniejszymi przykładami gotyckiej architektury są katedry, kościoły (np. Notre Dame w Paryżu()) czy pałace. Ocalić pozostaje rzeźba gotycka, której najwięcej znajduje się we Włoszech, Hiszpanii i Polsce(np. Wawel i Bolesławiec). Sztuka ta, dzięki swojej pasji i pięknu, pozostawia wciąż wielkie wrażenie na wszystkich współczesnych nam krytykach i miłośnikach sztuki.

Artykuł powstał we współpracy z room77.pl

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …

Kultura/sztuka/historia
Sztuka nowej fali: Awangardowe praktyki artystyczne lat 60. i 70.

Sztuka Nowej Fali: Awangardowe Praktyki Artystyczne Lat 60. i 70. W latach 60. i 70. w świecie sztuki nastąpiła rewolucja, która zmieniła sposób myślenia i odbierania sztuki. Sztuka Nowej Fali to nurt artystyczny, który narodził się w tych latach, a jego twórcy eksperymentowali z formą, treścią i nowymi technologiami. W …