Sztuka futuryzmu: Dynamizm i prędkość w twórczości artystów
- By : Parafia-rymanow-zdroj.pl
- Category : Kultura/sztuka/historia
Sztuka futuryzmu – jak prędkość i dynamizm wpisują się w twórczość artystów
Futuryzm to ruch artystyczny, który powstał we Włoszech na początku XX wieku. Był odpowiedzią na szybko rozwijający się świat przemysłowy i technologiczny oraz na ekscytujące nowości, jakie wprowadził do codziennego życia każdego z nas. Młodzi artyści nie chcieli już tworzyć nudy i pasywności, lecz pragnęli oddać w swojej twórczości energię, ruch, dynamikę i szybkość, jakie towarzyszyły życiu w tym nowoczesnym czasie.
Dynamika i ruch jako nadrzędne wartości twórczej pracy futurystów
Futuryści w swojej pracy skupiali się przede wszystkim na tematach, które oddawały prędkość, dynamikę i ruch. Wykorzystywali w swoich dziełach środki wyrazu, które dodawały im poczucia energii i szybkości, jak np. linie, kolory, kształty, światło, gesty oraz kroki postaci. W efekcie powstały prace, które wzbudzały w widzach emocje i poruszenie, za każdym razem przyciągając uwagę do dzieła.
Najważniejsze cechy futuryzmu – architektura, ruch i szybkość
Futuryzm to nie tylko praca artystyczna, ale także sposób myślenia. Futuryści mieli swoje zdanie na temat wszystkiego, od architektury i urbanizacji, przez muzykę i literaturę, aż po relacje międzyludzkie. Wszystko to składało się na ich ogólną wizję świata, którą próbowali przekazać w swojej twórczości. Historia futuryzmu to historia poszukiwania nowych, nieznanych jeszcze środków wyrazu, które oddawałyby ich wizję dynamicznego i nowoczesnego świata.
Najważniejsze dzieła i artyści futuryzmu
Futuryści tworzyli w różnych dziedzinach i sztukach, ale ich prace łączyły wspólne wartości i cechy. Jednym z najważniejszych przedstawicieli ruchu był Umberto Boccioni, którego prace „Dynamizm konna” oraz „Dynamizm człowieka” oddawały złożoną strukturę kroku, ruchu i energii. Inny artysta, Giacomo Balla, w swoim obrazie „Dynamizm psa na smyczy” skupił się na ruchu w postaci kręcącego się ogony psa. Futuryści mieli też swoją szkołę malarstwa, w której prowokatywność, dynamizm i chęć eksperymentowania były fundamentami.
Dlaczego futuryzm nadal inspiruje współczesną sztukę i kulturę?
Futuryzm, mimo że powstał ponad sto lat temu, wciąż inspiruje współczesną sztukę i kulturę. Ich myśl o szybkości, ruchu i dynamicznym rozwoju świata, przypomina nam o tym, co wciąż nas czeka i zachęca do działania. Futuryści zostali zapamiętani jako artyści, którzy potrafili odważnie wyrażać swoją wizję świata i którzy nie bali się eksperymentować, szukać nowych rozwiązań, czego efektem były niezwykle oryginalne i oszałamiające prace.
Artykuł powstał we współpracy z www.hotel-krysztal.com.pl