Religie w Polsce

Kościół

W Polsce występuje kilka religii. Nasza konstytucja gwarantuje każdemu obywatelowi wolność sumienia i wyznania, swobody religijne i światopoglądowe. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 160 Kościołów związków wyznaniowych i zrzeszeń religijnych.

 

Najważniejszy jest kościół Katolicki. Inne to protestantyzm, zielonoświątkowcy, kościół adwentystów, ewangelicko-metodyczny, prawosławie, judaizm, islam, buddyzm i inne mniejsze związki wyznaniowe. Każda religia ma własną wizję Boga i prawdy wiary którymi się kieruje w swoim życiu. wszystkie jednak religie opierają się jednak na podobnych wierzeniach. Tylko religie monoteistyczne opierają się na wierzeniach w wielu bogów i kierują się wieloma zasadami i przykazaniami wielu bogów. Największa liczba wyznawców to chrześcijanie, lecz Polska to kraj zróżnicowany kulturowo, a co za tym idzie religijnie. Religijność w naszym kraju ma związek przede wszystkim z tradycją a nie aktywnym przeżywaniem wiary, choć wiara jest głęboko zakorzeniona w naszym narodzie.

Kościół
Dewocjonalia a kultura: Wpływ religii na sztukę i design w krajach chrześcijańskich

Religia i kultura tworzą nierozerwalną więź, która wpływa na wiele aspektów życia społecznego. W świecie chrześcijaństwa ta więź ma szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o sztukę i design. Dewocjonalia, od wieków służące jako narzędzia kultu i wyraz głębokiej wiary, stały się także źródłem inspiracji dla wielu artystów i projektantów. Sztuka …

Kościół
Komu można zlecić przewóz ciała zmarłego zza granicy do Polski?

Przewóz ciała zmarłego zza granicy do Polski jest zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. W takiej sytuacji rodzinie lub bliskim zmarłego może być bardzo trudno zorganizować przewóz ciała do Polski w odpowiedni sposób. Dlatego też warto wiedzieć, do kogo można się z tym zgłosić i o czym warto pamiętać, przy …

Kościół
Czy na pogrzebie katolickim można wygłosić mowę pogrzebową?

Tradycja wygłaszania mowy pogrzebowej praktykowana jest przede wszystkim w krajach zachodnich. Mowa pogrzebowa powoli wpisuje się w ceremonie pogrzebowe także u nas – jest to forma oddania hołdu osobie zmarłej oraz sposób na wspólne powspominanie najważniejszych osiągnięć zmarłego. Mowę pogrzebową można wygłosić także na pogrzebie katolickim. Mowa pogrzebowa a pogrzeb …