Program literacki polskiego pozytywizmu.

Kultura/sztuka/historia

Polski program literacki pozytywizmu stał się dla polskich pozytywistów romantyczny, składał się na to między innymi okres bezpośredni jaki poprzedzał, kształtował patriotyczną świadomość większości Polaków, wydano dzięki temu dzieła literackie na najwyższym poziomie.

 

Nie było to jednak zadanie łatwe, gdyż młodzi nie akceptowali samotnego, zapatrzonego w samego siebie romantycznego bohatera, który był bohaterem romantycznym. Ale nie mogli odmówić przecież wielkim dziełom Adama Mickiewicza czy nawet Słowackiego, nie mogli oni bowiem atakować tak gwałtownie pisarstwa, które było zwalczane przez zaborców, nie mogli się postawić społeczeństwu. Więc ich postępowania były bardzo ostrożne. Musimy pamiętać, iż romantyzm nadał literaturze bardzo wysoka rangę, dlatego pozytywistą nie było łatwo sprostać zadaniu.

 

Krytykując romantyzm, pozytywiści odrzucali przede wszystkim jego elementy takie jak koncepcje pisarza, który nie miał być wyjątkową jednostką, ale stawał się jednym z wielu działaczu w społeczeństwie, stawał się bardzo wykształconym i wyprzedzającym epokę bohaterem, bohatera literackiego romantycznego miał zastąpić człowiek który nie bał się ciężkiej pracy. Według pozytywistów pisarze powinni żyć wśród społeczeństwa, a nie stawać ponad nimi, tworzyć doskonałe życie zbiorowe, do tego obowiązkiem autora powinna być doskonała znajomość współczesnej nauki, pisarze powinni zaangażować się na stronę postępu.

 

Polski pozytywista miał kilka faz rozwoju, jednym z nich są lata popowstaniowe, gdzie literatura miała przede wszystkim charakter ilustrowania propagowania haseł, gdzie występował wzór postępowania, gdzie przedstawiana pozytywnych bohaterów, miała uczyć, wskazywać drogę. Następny etap to lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte, gdzie powstały najlepsze dzieła takie jak Lalka, czy Nad Niemnem, przeważała literatura realistyczna, często krytykowana. Przełomem stał się trzeci etap zwany lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte, gdzie był to okres schyłkowy, były to lata rozczarowań.

Kultura/sztuka/historia
Firma Vetro – wysokiej klasy specjalista w dziedzinie kamieniarstwa artystycznego

Chęć godnego upamiętnienia zmarłych wywodzi się nie tylko z tradycji i poczucia obowiązku, ale też szczerych intencji najbliższych. Rodzina dokłada wszelkich starań, żeby przygotować piękne i zarazem wytrzymałe miejsce spoczynku, które przez wiele długich lat będzie przypominało o żegnanej osobie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć nagrobki spełniające te …

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …