Placówka Bolesława Prusa.

Kultura/sztuka/historia

Placówka została napisana przez Bolesława Prusa, w tym utworze po raz pierwszy w naszej literaturze zostali przedstawieni chłopi nie tylko jako przedmiot troski wykształconych społeczników, ale także jako rzeczywista siła społeczna, która jest bardzo potrzebna. Twardo walczyli o byt, umieli przeciwstawić się wrogom, choć wciąż mocno byli zacofani i pogrążeni w schemat pańszczyzny i takiego myślenia, nie wierzyli w silna zmianę i potrzebę zreformowania, czy wszelkiej modernizacji swojej gospodarki.

 

Walczący przy tym samotnie, chłopi z Placówki pozostawieni własnemu losowi nie byli zdolni bowiem do współpracy, jakiegokolwiek zorganizowania się, czy wzajemnej pomocy. Zagrożeniem realnym była w powieści na pierwszym miejscu niemiecka kolonizacja, wszelkie wykupowanie przez przybywających na ziemie polskie w celu osiedlenia się tam na stałe Niemców mających ziemski majątek. Zatem bezbronni chłopi, pozbawieni możliwości pracy na rzecz dworu zostawali porzuceni i pozostawienie bez jakichkolwiek środków do życia, surowo zostało ocenione ziemiaństwo, które beztrosko pozbywało się dziedziczonych z pokolenia na pokolenie majątków.

 

Cały więc ciężar walki spoczął na barkach chłopów. Pamiętajmy, że w Placówce najważniejszy jest chłop, który walczył usilnie z całych sił walczył nie poddawał się. Do biednej, tradycyjnej wręcz polskiej wsi z tego utworu wdziera się z rozmachem nowa cywilizacja, rodząca się gospodarka kapitalistyczna, która zmienia odwieczne stosunki społeczne, oraz ekonomiczne, a co za tym idzie kształtuje nową kulturę. Taka reformacja rolna pociągnęła za sobą rozwarstwienie chłopskich gospodarstw pod względem majątkowym i powstanie na wsiach nowych dodajmy trudnych do rozwiązania konfliktów pomiędzy społeczeństwem.

Kultura/sztuka/historia
Firma Vetro – wysokiej klasy specjalista w dziedzinie kamieniarstwa artystycznego

Chęć godnego upamiętnienia zmarłych wywodzi się nie tylko z tradycji i poczucia obowiązku, ale też szczerych intencji najbliższych. Rodzina dokłada wszelkich starań, żeby przygotować piękne i zarazem wytrzymałe miejsce spoczynku, które przez wiele długich lat będzie przypominało o żegnanej osobie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć nagrobki spełniające te …

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …