Placówka Bolesława Prusa.

Kultura/sztuka/historia

Placówka została napisana przez Bolesława Prusa, w tym utworze po raz pierwszy w naszej literaturze zostali przedstawieni chłopi nie tylko jako przedmiot troski wykształconych społeczników, ale także jako rzeczywista siła społeczna, która jest bardzo potrzebna. Twardo walczyli o byt, umieli przeciwstawić się wrogom, choć wciąż mocno byli zacofani i pogrążeni w schemat pańszczyzny i takiego myślenia, nie wierzyli w silna zmianę i potrzebę zreformowania, czy wszelkiej modernizacji swojej gospodarki.

 

Walczący przy tym samotnie, chłopi z Placówki pozostawieni własnemu losowi nie byli zdolni bowiem do współpracy, jakiegokolwiek zorganizowania się, czy wzajemnej pomocy. Zagrożeniem realnym była w powieści na pierwszym miejscu niemiecka kolonizacja, wszelkie wykupowanie przez przybywających na ziemie polskie w celu osiedlenia się tam na stałe Niemców mających ziemski majątek. Zatem bezbronni chłopi, pozbawieni możliwości pracy na rzecz dworu zostawali porzuceni i pozostawienie bez jakichkolwiek środków do życia, surowo zostało ocenione ziemiaństwo, które beztrosko pozbywało się dziedziczonych z pokolenia na pokolenie majątków.

 

Cały więc ciężar walki spoczął na barkach chłopów. Pamiętajmy, że w Placówce najważniejszy jest chłop, który walczył usilnie z całych sił walczył nie poddawał się. Do biednej, tradycyjnej wręcz polskiej wsi z tego utworu wdziera się z rozmachem nowa cywilizacja, rodząca się gospodarka kapitalistyczna, która zmienia odwieczne stosunki społeczne, oraz ekonomiczne, a co za tym idzie kształtuje nową kulturę. Taka reformacja rolna pociągnęła za sobą rozwarstwienie chłopskich gospodarstw pod względem majątkowym i powstanie na wsiach nowych dodajmy trudnych do rozwiązania konfliktów pomiędzy społeczeństwem.

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Para, która zaręczyła się w Nowym Jorku.

Jeśli planujesz wziąć ślub, to ten dzień jest najprawdopodobniej najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. A jeśli jesteś panną młodą, zawsze będziesz mieć wspomnienia, które będziesz mogła pielęgnować na zawsze. Dlatego właśnie należy zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i pomyśleć o każdym szczególe. Dlatego też warto zrobić ślubną sesję zdjęciową. Istnieje wiele …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …