Opactwo cystersów na przestrzeni wieków

Kultura/sztuka/historia

Średniowieczni cystersi przybyli do Polski już w dwunastym wieku i można powiedzieć, że zadomowili się w naszym kraju na dobre. Obecnie na terenie Polski znajduje się aż dwanaście opactw, które świetnie prosperują i nie zapowiada się, by mogło być inaczej. Jednym ze słynniejszych i najlepiej zachowanych opactw jest to znajdujące się w Sulejowie, w województwie łódzkim. Cystersi Sulejów to szereg pozostałości architektury romańskiej, która tutaj znajduje się niemal w nienaruszonym stanie, biorąc pod uwagę czas, który upłynął od powstania. To istna gratka dla entuzjastów architektury średniowiecznej.

Najważniejsze zabytki w Sulejowie

Bez wątpienia jednym z najważniejszych pod względem architektonicznym jest kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego, znanego męczennika, ale przy okazji także kanclerza Anglii. Kościół składa się z trzech naw i transeptu, czyli pomieszczenia zaprojektowanego tak, aby był poprzeczną częścią względem osi całego kościoła. Mówi się, że budowę ukończono w 1232 roku, a opinie specjalistów potwierdzają, że kościół zachował się w znakomitej formie, a więc można go dzisiaj podziwiać w oryginalnej wersji. Ważnym miejscem jest również wschodnie skrzydło klasztoru, gdzie na dzień dzisiejszy mieści się muzeum. To również miejsce, które warto odwiedzić, by na własne oczy zobaczyć kapitularz, czyli miejsce, w którym zakonnicy organizowali swoje zebrania, a także gotyckie krużganki. Klasztor cystersów oczywiście na przestrzeni dziejów miewał gorsze momenty, a także prawdziwe chwile grozy. W 1847 roku miał miejsce potężny pożar, który spowodował ogromne spustoszenie zarówno w kościele, jak i klasztorze. Dopiero w kolejnych latach podjęto prace, które miały na celu odbudowę spalonych w trakcie pożaru budynków. Nie udało się także uniknąć szkód w trakcie I Wojny Światowej, a następnie w 1923 roku, kiedy to klasztor po raz kolejny musiał zmagać się z ogniem. Tym razem wszelkie prace prowadzące do “postawienia klasztoru na nogi” rozpoczęły się niemal natychmiast po katastrofie, choć trwały niespełna dwa lata.

 

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …

Kultura/sztuka/historia
Okrutna cesarzowa

Historia starożytna obfituje w opisy przerażających wojen, bitew, zbrodni. Były to czasy niemal dzikie, pełne agresji, przemocy, tortur. Okrucieństwo okazywali nie tylko mężczyźni podczas licznych działań wojennych czy też skazując na stracenie swych przeciwników politycznych. Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej również miały co nieco na sumieniu… Dzieje niezwykłej kobiety …