Naturalizm prąd w literaturze.

Kultura/sztuka/historia

Naturalizm jest to kierunek, który ukształtował się we Francji w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia. Wywodził się przede wszystkim z prozy Gustawa Flauberta, wkład w to miała także filozofia pozywistyczna. Rzeczywistą twórczynią tego prądu jest jednak Emilia Zola.

 

Podstawowymi kierunkami jakie cechowały naturalizm jest zasadnicza cecha, która dążyła do specyficznego unaukowienia. Metoda ta dążyła do maksymalnego zbliżenia w literaturze do nauk eksperymentalnych, czy przyrodniczych. Literatura naturalizmu przyjęła z myśli Darwina koncepcję o byt poprzez walkę, gdzie nadawał swych bohaterom silne motywacje zachowań, a nawet życia wewnętrznego. Znaczyło to, że człowiek jest częścią przyrody, gdzie w pierwszej kolejności musi zaspokoić swoje potrzeby biologiczne, ażeby być szczęśliwym, co powodowało pesymistyczną wizję oceny rzeczywistości jaka nas otacza. Do tego pisarz bardzo obiektywnie i dość chłodno obserwował otaczające nas rzeczywistości, możliwie wiernie próbował dbać o wszelkie szczegóły, i wiernie naśladował je w utworze.

 

Naturalizm zajmował się przede wszystkim problematyką społeczną, gdzie interesował się sytuacją ludu, masowymi ruchami społecznymi, co owocowało głównie powieściami środowiskowymi. Powieści głównie zawdzięczały dzięki naturalizmowi wprowadzenie języka potocznego, co pozwalało na znaczne rozszerzenie dialogów, i można było ukształtować bohatera zbiorowego. Najbardziej znani europejscy naturaliści to Emilia Zola, Guy de Maupassant, oraz Gerhart Hauptmann.

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Para, która zaręczyła się w Nowym Jorku.

Jeśli planujesz wziąć ślub, to ten dzień jest najprawdopodobniej najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. A jeśli jesteś panną młodą, zawsze będziesz mieć wspomnienia, które będziesz mogła pielęgnować na zawsze. Dlatego właśnie należy zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i pomyśleć o każdym szczególe. Dlatego też warto zrobić ślubną sesję zdjęciową. Istnieje wiele …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …