Naturalizm prąd w literaturze.

Kultura/sztuka/historia

Naturalizm jest to kierunek, który ukształtował się we Francji w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia. Wywodził się przede wszystkim z prozy Gustawa Flauberta, wkład w to miała także filozofia pozywistyczna. Rzeczywistą twórczynią tego prądu jest jednak Emilia Zola.

 

Podstawowymi kierunkami jakie cechowały naturalizm jest zasadnicza cecha, która dążyła do specyficznego unaukowienia. Metoda ta dążyła do maksymalnego zbliżenia w literaturze do nauk eksperymentalnych, czy przyrodniczych. Literatura naturalizmu przyjęła z myśli Darwina koncepcję o byt poprzez walkę, gdzie nadawał swych bohaterom silne motywacje zachowań, a nawet życia wewnętrznego. Znaczyło to, że człowiek jest częścią przyrody, gdzie w pierwszej kolejności musi zaspokoić swoje potrzeby biologiczne, ażeby być szczęśliwym, co powodowało pesymistyczną wizję oceny rzeczywistości jaka nas otacza. Do tego pisarz bardzo obiektywnie i dość chłodno obserwował otaczające nas rzeczywistości, możliwie wiernie próbował dbać o wszelkie szczegóły, i wiernie naśladował je w utworze.

 

Naturalizm zajmował się przede wszystkim problematyką społeczną, gdzie interesował się sytuacją ludu, masowymi ruchami społecznymi, co owocowało głównie powieściami środowiskowymi. Powieści głównie zawdzięczały dzięki naturalizmowi wprowadzenie języka potocznego, co pozwalało na znaczne rozszerzenie dialogów, i można było ukształtować bohatera zbiorowego. Najbardziej znani europejscy naturaliści to Emilia Zola, Guy de Maupassant, oraz Gerhart Hauptmann.

Kultura/sztuka/historia
Firma Vetro – wysokiej klasy specjalista w dziedzinie kamieniarstwa artystycznego

Chęć godnego upamiętnienia zmarłych wywodzi się nie tylko z tradycji i poczucia obowiązku, ale też szczerych intencji najbliższych. Rodzina dokłada wszelkich starań, żeby przygotować piękne i zarazem wytrzymałe miejsce spoczynku, które przez wiele długich lat będzie przypominało o żegnanej osobie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć nagrobki spełniające te …

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …