Msze święte w Nowej Hucie

Kościół

Msza święta to dla katolika ważny element tygodnia. Wielu z nich powie nawet, że najważniejszy. Uczestnictwo w Eucharystii ma na celu zagwarantowanie życia wiecznego, taki bilet do nieba. W Krakowie o msze nietrudno, właściwie o każdej godzinie można znaleźć coś dla siebie. Nie inaczej jest tutaj. Msze Nowa Huta można znaleźć w kilku kościołach o bardzo różnych godzinach, zarówno rano jak i po południu.

Gdzie na mszę?

Jak łatwo się domyślić o msze Nowa Huta w niedziele i święta znacznie łatwiej niż w dni powszednie, aczkolwiek i tak nie można za bardzo narzekać. Choćby w Arce Pana możemy wziąć udział w jednej z kilku porannych mszy w dzień powszedni. Odbywają się one o godzinach: 6:00, 6:30, 7:00, 7:30, 8:00 (w grocie MB Fatimskiej), 11:00 (w grocie MB Fatimskiej), 18:00. W innych kościołach, np. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa msze są o 7:00 i 18:00, w kościele Matki Bożej pocieszenia tak samo, z tym że dodatkowa msza o g. 15 odbywa się w każdy piątek.
Co innego niedziele:
– Arka Pana oferuje msze w godzinach: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 16:00, 17:30, 19:00
– parafia Matki Bożej Pocieszenia: 7:00; 8:30; 10:00; 11:30; 13:00; 18:00; 20:00. Warto wspomnieć, że ta o 11:30 skierowana jest do dzieci, a o 20:00 dla młodzieży
– kościół św. Brata Alberta: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00 (dla dzieci), 13:00 (chrzcielna), 14:15, 16:00, 18:00, 19:15 (akademicka)
– kościół św. Bartłomieja (drewniany): 10:00, 11:30 (z wyjątkiem wakacji), 12:30. Każda z nich skierowana jest do innych odbiorców. Pierwsza do przedszkolaków, druga dla młodzieży, a trzecia dla osób z niepełnosprawnością umysłową i ich rodziców.

Transmisje: msze Nowa Huta

W dobie pandemii wielu wiernych poszukuje mszy dla siebie w internecie, by nie trzeba było wychodzić z domu. Mimo wszystko trzeba zadbać o duchową warstwę swojego życia. Wiele osób jest przyzwyczajonych do swoich księży i parafii. Transmisje online msze Nowa Huta są dostępne m.in. z kościołów: MB Pocieszenia, św. Brata Alberta.

Kościół
Koronawirus a kościoły

Wirus COVID-19, który dotarł do Europy z chińskiego miasta Wuhan sprawił, że nie tylko sklepowe półki są puste, ale również kościoły świecą pustakami.   Rozporządzenie rządu, które zakazuje zgromadzeń powyżej 50 osób spowodowało, że polskie kościoły są puste. Panika jaka ogarnęła nasz kraj sprawiła, że ludzie boją się chodzić na …

Kościół
Katolicyzm a Prawosławie – różnice

Zarówno katolicyzm jak i prawosławie są religiami bardzo podobnymi, aczkolwiek różnice widać gołym okiem. Zwierzchnikiem kościoła katolickiego jest Papież a w kościele prawosławnym ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola.   Budynek, w którym zbierają się katolicy na modlitwę to kościół a u prawosławnych cerkiew. W sakramencie Eucharystii katolicy otrzymują opłatek, w Eucharystii prawosławni …

Kościół
Ogólny zarys początku archidiecezji.

Archidiecezja, tak zwane arcybiskupstwo, jednostka terytorialna głównej administracji kościoła, która podlega skrzętnie arcybiskupowi, jest to jednostka nadrzędna wobec diecezji.   W Polsce pojawiła się po raz pierwszy w roku 1000 w Gnieźnie, nastąpiło to w związku z przyłączeniem do Polski księstwa halicko-włodzimierskiego, oraz licznym napływem na ziemie rosyjskie katolików. Po …