Malarstwo barokowe: Przegląd najważniejszych dzieł i twórców

Kultura/sztuka/historia

MALARSTWO BAROKOWE: PRZEGLĄD NAJWAŻNIEJSZYCH DZIEŁ I TWÓRCÓW

Kiedy myślimy o malarstwie barokowym, od razu pojawiają się przed nami obrazy mocno wyeksponowanej dramaturgii, zmysłowości oraz emocjonalnych przeciążeń. Styl ten, który zapanował w Europie w XVII wieku, powstał jako manifestacja walki Kościoła z herezją protestancką, ale jednocześnie był odpowiedzią na rozwijającą się wówczas naukę i humanizm.

BAROKOWI BARIŚCI: O NAJWAŻNIEJSZYCH TWÓRCACH

W Europie, w ciągu XVII wieku, odbyła się prawdziwa rewolucja malarstwa oraz rzeźby. Włochy były oczywiście ośrodkiem najważniejszych i najważniejszych działań, ale barokowe dzieła powstawały także w Hiszpanii, Flandrii oraz Holandii. Oto kilku najwybitniejszych twórców:
– Caravaggio, Giuseppe Arcimboldo, Tintoretto, Rembrandt Van Rijn, Diego Velázquez, Peter Paul Rubens, Jan Brueghel Starszy, Bartolomé Esteban Murillo.

KOSCIÓŁ, MITOLOGIA, HISTORIA: TEMATYKA BAROKOWYCH DZIEŁ

Tematyka barokowego malarstwa była bardzo zróżnicowana, ale kilka wątków dominowało. Jednym z nich były przedstawienia religijne, których celem było przede wszystkim wierne oddanie emocjonalnej intensywności scen przedstawianych w Biblii. Innym nierzadko wykorzystywanym wątkiem były mitologia oraz historia, które stały się inspiracją artystom do tworzenia dzieł, w których ważne osoby oraz symbole przedstawione były zgodnie z uznawaną ówczesnym, barokowym, estetyką.

BAROKOWE PERŁY: PRZYKŁADOWE, NAJWAŻNIEJSZE DZIEŁA

Lista dzieł barokowych, które warto poznać, jest niezwykle długa, ale kilka z nich wymaga szczególnej uwagi:
– Caravaggio “Podawanie kluczy”
– Artemisia Gentileschi “Judith z głową Holofernesa”
– Diego Velázquez “Las Meninas”
– Peter Paul Rubens “Pożegnanie Heidy”
– Rembrandt van Rijn “Straż nocna”
– Jan Brueghel Starszy “Pejzaż z Drobnym Stawem”
– Bartolomé Esteban Murillo “Madonna z różami”

PODSUMOWANIE: BAROKOWA EKSPRESJA ARTYSTYCZNA NADAL WARTA ZWIEDZENIA

Malarstwo barokowe to niezwykłe dzieło sztuki, które powstało na skrzyżowaniu ówczesnych nurtów i dające wiele do myślenia oraz wyzwania dla współczesnych twórców. Każde barokowe dzieło to nie tylko przesiąknięta emocjami historia, ale też manifestacja wyjątkowej wrażliwości i talentu twórcy. Dziś barokowe dzieła można podziwiać na całym świecie, w najważniejszych muzeach, w których zawsze wzbudzają podziw i zachwyt.

Artykuł powstał we współpracy z weselnystyl.pl

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …

Kultura/sztuka/historia
Sztuka nowej fali: Awangardowe praktyki artystyczne lat 60. i 70.

Sztuka Nowej Fali: Awangardowe Praktyki Artystyczne Lat 60. i 70. W latach 60. i 70. w świecie sztuki nastąpiła rewolucja, która zmieniła sposób myślenia i odbierania sztuki. Sztuka Nowej Fali to nurt artystyczny, który narodził się w tych latach, a jego twórcy eksperymentowali z formą, treścią i nowymi technologiami. W …