Kierownictwo Dywersji.

Kultura/sztuka/historia

Kierownictwo Dywersji nazywane było Kedyw, był to tak zwany pion organizacyjny Armii Krajowej, który wydzielony został w listopadzie 1942 roku, i formalnie zatwierdzony dokładnie 22 stycznia 1943 roku, głównym jego celem było prowadzenie walki bieżącej czyli dywersji i akcji bojowych z niemieckim okupantem, powstał on przez scalenie działającego od roku 1940 Związku Odwetu zwanego Wachlarz, który zajmował się w ramach Armii Krajowej dywersją i dokładnym wywiadem na obszarach położonych na wschód od granicy ustanowionej ryskim traktatem pokojowym w roku 1921, oraz poprzez Organizacji Specjalnych Akcji Bojowych zwanych Osa, która była przeznaczona głównie do likwidacji najbardziej niebezpiecznych funkcjonariuszy okupacyjnych, podlegał on bezpośrednio dowódcy Armii Krajowej. Jeśli chodzi o komórki Kierownictwa Dywersji istniały one na szczeblu Komendy Głównej, komend obszarów i okręgów, a także w inspektoracie.

 

Dokonywano bardzo wielu ataków sabotażu i dywersji, oraz licznych odwetów w stosunku do Niemców, likwidowano skutecznie zdrajców osadzonych przez podziemny sąd, tworzono również związki partyzantów. Podstawom działalności były oddziały które były dyspozycyjne, w których to znaczną rolę odgrywały Grupy Szturmowe, oparte głównie na szarych szeregach. Ich działalność polegała głównie na atakach na linie komunikacyjne, kolejowe, telefoniczne, do samoobrony należało odbijanie więźniów z transportów, szpitali, czy wiezień , znaczna likwidacja agentów policyjnych, niszczyli także wszelkie akta w niemieckich urzędach, w odpowiedzi na terror jaki był stosowany wobec okupantów Grupy Szturmowe atakowały wartownie Niemców, strażnice, posterunki, niekiedy nawet niemieckie osiedla. Komendy Kierownictwa Dywersji obszarów i okręgów tworzyły oddziały partyzanckie, które przeprowadzały bardzo wiele akcji sabotażowych, oraz dywersyjnych. Podliczając ich działania udało im się uwolnić w latach 1943 do 1944 kilkuset więźniów, oraz dokonać 169 akcji przeciwko patrolom żandarmerii, w których to zginęło około 940 żandarmów.

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …