Kamieński Henryk.

Kultura/sztuka/historia

Kamieński Henryk żył w latach 1813 do 1866, był znanym działaczem demokratycznym, znany publicysta, oraz filozof. Uczestniczył w powstaniu listopadowym w latach 1830 do 1831. Na samym początku lat czterdziestych był jednym z przywódców Związku Narodu Polskiego, była to tajna organizacja w Królestwie Polskim.

 

Został aresztowany w roku 1845, do roku 1850 był za zesłaniu w Wiatce, od roku 1852 przebywał na emigracji w Szwajcarii. W swoich pracach takich jak O prawdach żywotnych narodu polskiego napisanego w roku 1844, i Katechizmach demokratycznych napisanych w roku 1845, prezentował tam swoja wizję rewolucji społeczeństwa, gdzie pojmował to jako wojnę ludową tak ją nazwał, czyli możemy rozumieć to jako żywiołowy zryw ludności, odrzucał tam koncepcje spiskowe pod kierownictwem emigracji. Z dziedziny filozofii napisał on między innymi Filozofię ekonomii materialnej ludzkiego społeczeństwa napisana między 1843 a 1845 rokiem, w której sam autor nawiązywał do koncepcji Hegla i Saint-Simona, gdzie wypowiadał się przeciwko pańszczyźnie i poddawaniu się chłopów, gdzie głosił ideę sprawiedliwego społeczeństwa, które miało być oparte na zrzeszeniu drobnych indywidualnych przedsiębiorstw, które miały być kontrolowane przez demokratyczną władzę.

Kultura/sztuka/historia
Firma Vetro – wysokiej klasy specjalista w dziedzinie kamieniarstwa artystycznego

Chęć godnego upamiętnienia zmarłych wywodzi się nie tylko z tradycji i poczucia obowiązku, ale też szczerych intencji najbliższych. Rodzina dokłada wszelkich starań, żeby przygotować piękne i zarazem wytrzymałe miejsce spoczynku, które przez wiele długich lat będzie przypominało o żegnanej osobie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć nagrobki spełniające te …

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. „Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz „Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …