Józef Wybicki i Mazurek Dąbrowskiego.

Kultura/sztuka/historia

Józef Wybicki żył w latach 1747-1822, aktywny działacz w okresie Sejmu Czteroletniego, był współtwórcą Konstytucji 3 maja, uczestniczył insurekcji kościuszkowskiej.

 

Gdy Polska utraciła niepodległość Wybicki przebywał wtedy na emigracji, gdzie współtworzył polskie legiony we Włoszech. Później był współorganizatorem w Księstwie Warszawskim, był prezesem Sądu Najwyższego. Autor wielu prac, które miały charakter polityczny, znacznej ilości wierszy, dramatów, oraz pamiętników. Józef Wybicki napisał Pieśń legionów polskich we Włoszech w roku 1797. W lipcu owego roku odśpiewano ją, poprzez wykorzystanie ludowej melodii znacznie zbliżonej do mazurka, odbyło się podczas uroczystości pożegnania odchodzących z miasta Reggio legionistów.

 

Wtedy pieśń wyglądało nieco inaczej niż dzisiejszy Mazurek Dąbrowskiego, gdyż miała nieco inny początek, układ zwrotek, oraz liczyła o dwie strofy więcej. O dziwo utwór zyskał ogromną popularność, w kraju rozpowszechnili go polscy żołnierze, którzy walczyli u boku Napoleona, w okresie powstania listopadowego w roku 1831 uznano go za hymn narodowy, a w roku 1927 został on ogłoszony hymnem państwowym. Mazurek Dąbrowskiego, został przesycony optymizmem, oraz wiarą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, odwołuje się jak najbardziej do znanych wydarzeń z historii naszego kraju, choćby zwycięstwo Czarneckiego nad Szwedami, powstanie kościuszkowskie, czy przykłady patriotyczne.

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …

Kultura/sztuka/historia
Opactwo cystersów na przestrzeni wieków

Średniowieczni cystersi przybyli do Polski już w dwunastym wieku i można powiedzieć, że zadomowili się w naszym kraju na dobre. Obecnie na terenie Polski znajduje się aż dwanaście opactw, które świetnie prosperują i nie zapowiada się, by mogło być inaczej. Jednym ze słynniejszych i najlepiej zachowanych opactw jest to znajdujące …

Kultura/sztuka/historia
Okrutna cesarzowa

Historia starożytna obfituje w opisy przerażających wojen, bitew, zbrodni. Były to czasy niemal dzikie, pełne agresji, przemocy, tortur. Okrucieństwo okazywali nie tylko mężczyźni podczas licznych działań wojennych czy też skazując na stracenie swych przeciwników politycznych. Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej również miały co nieco na sumieniu… Dzieje niezwykłej kobiety …