Józef Wybicki i Mazurek Dąbrowskiego.

Kultura/sztuka/historia

Józef Wybicki żył w latach 1747-1822, aktywny działacz w okresie Sejmu Czteroletniego, był współtwórcą Konstytucji 3 maja, uczestniczył insurekcji kościuszkowskiej.

 

Gdy Polska utraciła niepodległość Wybicki przebywał wtedy na emigracji, gdzie współtworzył polskie legiony we Włoszech. Później był współorganizatorem w Księstwie Warszawskim, był prezesem Sądu Najwyższego. Autor wielu prac, które miały charakter polityczny, znacznej ilości wierszy, dramatów, oraz pamiętników. Józef Wybicki napisał Pieśń legionów polskich we Włoszech w roku 1797. W lipcu owego roku odśpiewano ją, poprzez wykorzystanie ludowej melodii znacznie zbliżonej do mazurka, odbyło się podczas uroczystości pożegnania odchodzących z miasta Reggio legionistów.

 

Wtedy pieśń wyglądało nieco inaczej niż dzisiejszy Mazurek Dąbrowskiego, gdyż miała nieco inny początek, układ zwrotek, oraz liczyła o dwie strofy więcej. O dziwo utwór zyskał ogromną popularność, w kraju rozpowszechnili go polscy żołnierze, którzy walczyli u boku Napoleona, w okresie powstania listopadowego w roku 1831 uznano go za hymn narodowy, a w roku 1927 został on ogłoszony hymnem państwowym. Mazurek Dąbrowskiego, został przesycony optymizmem, oraz wiarą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, odwołuje się jak najbardziej do znanych wydarzeń z historii naszego kraju, choćby zwycięstwo Czarneckiego nad Szwedami, powstanie kościuszkowskie, czy przykłady patriotyczne.

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Para, która zaręczyła się w Nowym Jorku.

Jeśli planujesz wziąć ślub, to ten dzień jest najprawdopodobniej najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. A jeśli jesteś panną młodą, zawsze będziesz mieć wspomnienia, które będziesz mogła pielęgnować na zawsze. Dlatego właśnie należy zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i pomyśleć o każdym szczególe. Dlatego też warto zrobić ślubną sesję zdjęciową. Istnieje wiele …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …