Jan trzeci Sobieski.

Kultura/sztuka/historia

Jan trzeci Sobieski żył w latach 1692 do 1696, król polski od roku 1674, wcześniej był marszałkiem wielkim koronowanym od roku 1655, był także hetmanem koronowanym od 1666 roku, hermanem wielki stał się od roku 1668.

 

Był spostrzegany jako znakomity wódz, stoczył wiele zwycięskich bitew między innymi z Tatarami pod Podhajcami, oraz z Kozakami, był naczelnym wodzem tak zwanej wiedeńskiej odsieczy w roku 1683, także skutecznie bronił się w obozie pod Żuranem. Na samym początku związany był z Francją, oraz stronnictwem francuskim w Polsce miał w planach przyłączenie do Polski Prus Książęcych, oraz umocnienia roli kraju nad Bałtykiem i powiększenia władzy królestwa, oraz znacznego ukrócenia samowoli magnackiej. Niestety po załamaniu się tych projektów na skutek opozycji wewnętrznej kraju oraz zmiany polityczne Francji powrócili do polityki współdziałania Polski z Habsburgami przeciwko Turcji. Król w roku 1686 zawarł niekorzystny pokój z Rosją. Był uznawany także za mecenasa sztuki, autor wielu pieknych listów do żony zwaną Marysienką.

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Para, która zaręczyła się w Nowym Jorku.

Jeśli planujesz wziąć ślub, to ten dzień jest najprawdopodobniej najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. A jeśli jesteś panną młodą, zawsze będziesz mieć wspomnienia, które będziesz mogła pielęgnować na zawsze. Dlatego właśnie należy zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i pomyśleć o każdym szczególe. Dlatego też warto zrobić ślubną sesję zdjęciową. Istnieje wiele …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …