Jakie dokumenty są potrzebne do przetransportowania zwłok z zagranicy?

Z innej parafi
Śmierć osoby bliskiej to wyjątkowo trudna sytuacja dla członków jej rodziny i przyjaciół. Co więcej, czasami tego rodzaju zdarzenie ma miejsce poza granicami kraju, przez co zachodzi konieczność przewiezienia zwłok z zagranicy. Co w takiej sytuacji robić? Jakie dokumenty są niezbędne w przypadku transportu zwłok spoza granic kraju? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Formalności związane z transportem zwłok z zagranicy

W obliczu informacji o śmierci kogoś bliskiego nie jest łatwo nam zachować spokój umysłu i podjąć działania niezbędne dla zorganizowania pochówku. Sytuacja ta jest jeszcze trudniejsza, gdy musimy sprowadzić zwłoki z zagranicy. Transport zwłok z zagranicy związany jest z koniecznością przestrzegania przepisów określonych przez Ministra Zdrowia. Mówią one m.in. o tym, jakie dokumenty są niezbędne, aby transport doszedł do skutku. Przede wszystkim więc, konieczne jest wypełnienie wniosku, który określa:

  • imię i nazwisko zmarłego
  • datę i miejsce zgonu
  • miejsce, z którego zostaną przewiezione zwłoki
  • miejsce pochówku
  • środek transportu wykorzystany do przewozu zwłok
  • dane wnioskodawcy.

Oprócz takiego wniosku niezbędny jest także akt zgonu oraz tłumaczenie dokumentu na język polski. To jednak nie wszystko. Należy także postarać się o dokument wykluczający chorobę zakaźną jako przyczynę zgonu, jak również tłumaczenie tego dokumentu na język polski. Transportem zwłok z zagranicy zajmują się zakłady pogrzebowe, takie jak np. zakład pogrzebowy Concordia, i dlatego konieczne jest także udzielenie pełnomocnictwa do wykonania formalności związanych z przewiezieniem zwłok.

Transport zwłok – aspekty praktyczne

Przy wyborze konkretnego zakładu pogrzebowego zwróćmy uwagę, czy ma on w swojej ofercie usługę przewiezienia zwłok z zagranicy. Firma taka pomoże nam dopełnić wszelkich formalności  i zapewni przewóz zwłok do miejsca pochówku specjalnym samochodem z zapewnieniem wszelkich norm sanitarnych i z poszanowaniem godności osoby zmarłej. Pomoże ona także w organizacji samej ceremonii pogrzebowej, tak aby jak najbardziej odciążyć nas w tym trudnym czasie, a jednocześnie dostosować się do naszych potrzeb i oczekiwań. W ten sposób możemy mieć gwarancję, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby odpowiednio pożegnać zmarłego.

Z innej parafi
Płyta meblowa na wymiar gdzie zamówię?

Czy wiesz, że płyta meblowa na wymiar to coś co możesz zamówić bez wychodzenia z domu? Tego rodzaju materiał to idealna propozycja, aby samodzielnie przygotować wymarzone meble. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry materiał oraz tutorial z internetu i możesz działać w domowym warsztacie. Sprawdź, gdzie zamówisz idealną płytę meblową na …

Z innej parafi
Odświeżenie lakieru? Tylko car detailing

Odświeżanie lakieru samochodowego- car detailing Jeżeli nasz samochód stracił blask, lakier stał się matowy i coraz bardziej widoczne są różnego rodzaju przetarcia, rysy i wżery to czas przywrócić mu świetność z czasów nowości. Auto detailing to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce odzyskać piękny wygląd swojego samochodu. To właśnie zabiegi …

Z innej parafi
Popularne kwiaty do ślubu

Jeśli chodzi o kwiaty ślubne, z pewnością może to być przytłaczające, ponieważ nadchodzi czas, aby powiedzieć swojej kwiaciarni, czego oczekujesz. Oprócz mnóstwa stylów i palet kolorów, konieczność ustalenia, jakich konkretnych kwiatów potrzebujesz . Kiedy już zdecydujesz się na jeden rodzaj kwiatu, który lubisz, powiedzmy różę, dowiadujesz się, że istnieje ponad …