Jakie dokumenty są potrzebne do przetransportowania zwłok z zagranicy?

Z innej parafi
Śmierć osoby bliskiej to wyjątkowo trudna sytuacja dla członków jej rodziny i przyjaciół. Co więcej, czasami tego rodzaju zdarzenie ma miejsce poza granicami kraju, przez co zachodzi konieczność przewiezienia zwłok z zagranicy. Co w takiej sytuacji robić? Jakie dokumenty są niezbędne w przypadku transportu zwłok spoza granic kraju? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Formalności związane z transportem zwłok z zagranicy

W obliczu informacji o śmierci kogoś bliskiego nie jest łatwo nam zachować spokój umysłu i podjąć działania niezbędne dla zorganizowania pochówku. Sytuacja ta jest jeszcze trudniejsza, gdy musimy sprowadzić zwłoki z zagranicy. Transport zwłok z zagranicy związany jest z koniecznością przestrzegania przepisów określonych przez Ministra Zdrowia. Mówią one m.in. o tym, jakie dokumenty są niezbędne, aby transport doszedł do skutku. Przede wszystkim więc, konieczne jest wypełnienie wniosku, który określa:

  • imię i nazwisko zmarłego
  • datę i miejsce zgonu
  • miejsce, z którego zostaną przewiezione zwłoki
  • miejsce pochówku
  • środek transportu wykorzystany do przewozu zwłok
  • dane wnioskodawcy.

Oprócz takiego wniosku niezbędny jest także akt zgonu oraz tłumaczenie dokumentu na język polski. To jednak nie wszystko. Należy także postarać się o dokument wykluczający chorobę zakaźną jako przyczynę zgonu, jak również tłumaczenie tego dokumentu na język polski. Transportem zwłok z zagranicy zajmują się zakłady pogrzebowe, takie jak np. zakład pogrzebowy Concordia, i dlatego konieczne jest także udzielenie pełnomocnictwa do wykonania formalności związanych z przewiezieniem zwłok.

Transport zwłok – aspekty praktyczne

Przy wyborze konkretnego zakładu pogrzebowego zwróćmy uwagę, czy ma on w swojej ofercie usługę przewiezienia zwłok z zagranicy. Firma taka pomoże nam dopełnić wszelkich formalności  i zapewni przewóz zwłok do miejsca pochówku specjalnym samochodem z zapewnieniem wszelkich norm sanitarnych i z poszanowaniem godności osoby zmarłej. Pomoże ona także w organizacji samej ceremonii pogrzebowej, tak aby jak najbardziej odciążyć nas w tym trudnym czasie, a jednocześnie dostosować się do naszych potrzeb i oczekiwań. W ten sposób możemy mieć gwarancję, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby odpowiednio pożegnać zmarłego.

Z innej parafi
Najlepsze rękawice dla pilarza – jak wybrać odpowiednie?

Każdy profesjonalny pilarz wie, że odpowiednie wyposażenie to klucz do bezpieczeństwa i efektywności pracy. Pewnego razu, podczas pracy w lesie, doświadczyłem na własnej skórze, jak ważne są dobrej jakości rękawice ochronne. Praca z ciężkim sprzętem wymaga nie tylko umiejętności, ale również odpowiedniego zabezpieczenia dłoni, które są narażone na wiele niebezpieczeństw. …

światłowód Lubań
Z innej parafi
Internet stacjonarny w Lubaniu: Klucz do Szybkiego i Stabilnego Połączenia

Internet stacjonarny w Lubaniu jest obecnie tematem wielu dyskusji i rozmów wśród mieszkańców tego urokliwego miasta. Dlaczego? Ponieważ dostęp do internetu stał się nieodłączną częścią naszego życia, a mieszkańcy Lubania coraz bardziej doceniają znaczenie szybkiego i stabilnego połączenia. W tym artykule zajmiemy się szeroko tematem internetu stacjonarnego w Lubaniu, jego …

Z innej parafi
Płyta meblowa na wymiar gdzie zamówię?

Czy wiesz, że płyta meblowa na wymiar to coś co możesz zamówić bez wychodzenia z domu? Tego rodzaju materiał to idealna propozycja, aby samodzielnie przygotować wymarzone meble. Wystarczy zaopatrzyć się w dobry materiał oraz tutorial z internetu i możesz działać w domowym warsztacie. Sprawdź, gdzie zamówisz idealną płytę meblową na …