Hotel Lambert.

Kultura/sztuka/historia

Hotel Lambert jest to potoczna nazwa dla obozu konserwatywno-liberalnego, podczas Wielkiej Emigracji, używana ta nazwa była od roku 1843 pochodziła od paryskiej siedziby jego przywódców, który powstał po upadku powstania listopadowego i kierowany był na początku przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego, a następnie jego syna Władysława.

 

Koncepcje poltyczno-społeczne tak zwanego obozu, którego organizacyjnym uzewnętrznieniem było założenie w 1843 roku Towarzystwa Monarchicznego Trzeciego Maja uległy ewolucji, na samym początku zabiegał o przywrócenie, zgodnie z postanowieniami kongresu wiedeńskiego z 1815 roku, autonomii Królestwa Polskiego, przez co liczyła na interwencję Anglii i Francji w tej danej sprawie, potem za naczelne przyjął sobie walkę o odzyskanie niepodległości kraju, oraz wprowadzenie silnej władzy, która będzie jednoczyć społeczeństwo na gruncie Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, dostrzegała również między innymi iż konieczna jest reforma społeczeństwa, zwłaszcza brała sobie na cel zniesienie pańszczyzny i uwłaszczenie chłopków, widziała przy tym znaczny wpływ pod warunkiem powszechności udziału przeciw zaborcom.

 

Jej wybuch wiązał się ściśle z momentem ukształtowania się znacznie korzystnych układów pomiędzy narodami, szczególnie konfliktu mocarstw zachodnich z Rosją, w tym kierunku próbowano oddziaływać na politykę krajów zachodnich Europy, a także na rozbudowę sieci własnych agentów politycznych na Bałkanach co miało na celu osłabienie dominacji tam Rosji.

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …