Historia sztuki starożytnego Persji: Rzeźba, architektura i malarstwo

Kultura/sztuka/historia

Wszyscy słyszeli o bogatej historii Persji, ale wielu z nas może nie zdawać sobie sprawy z bogactwa i różnorodności ich sztuki. Tworzyli oni rzeźby, malowali na ścianach i sufitach, a także stworzyli kilka z najbardziej imponujących budynków na świecie. W tym artykule zbadamy sztukę starożytnej Persji, skupiając się na rzeźbie, architekturze i malarstwie.

I. Perski styl rzeźby

Sztuka rzeźbiarska stanowiła dla Persów sposób przedstawienia swojego bogactwa i potęgi. Ich rzeźby często przedstawiały władczyni i królewskie postacie, a także bogów i boginie. Perscy rzeźbiarze, podobnie jak Egipcjanie, byli bardzo zainteresowani efektem trójwymiarowości i klasycznymi proporcjami ludzkiego ciała. Nie tylko rodzaje rzeźb w Persji były różnorodne, ale także materiały, z których były wykonane. Wśród nich były marmur, wapień, złoto, brąz i srebro.

II. Architektura starożytnej Persji

Budowniczowie starożytnej Persji byli prekursorami wielu rozwiązań architektonicznych, które są używane do dziś. Ich styl był niezwykle dekoracyjny, a budowlami, które pozostawili po sobie znamienitymi. Były to pałace, mauzolea, państwowe budynki, kanały i systemy irygacyjne. Perscy architekci zawsze stosowali technologię, której zastosowanie było praktyczne. Jeden z najlepszych przykładów tego jest Qanat, podziemne rury do przeciągania wody pochodzącego z gór.

– Qanat jako innowacja technologiczna
– Rodzaje budynków w Persji
– Wpływ perskiej architektury na dzisiejsze budownictwo

III. Malarstwo w Persji

Malarstwo perskie wzbudzało zainteresowanie ze względu na użycie kolorów i dekoracji. Ich najbardziej rozpoznawalnym stylem malarskim były kolanaki i dżami. Kolanaki to bardziej abstrakcyjne stylizacje, które często przedstawiały sceny życia codziennego lub sceny z wesela. Dżami były bardziej realistyczne, z bardziej konkretnymi przedmiotami i postaciami, podobnymi do stylu renesansu. Najczęściej malowano je na pergaminie lub papierze.

– Najważniejsze style malarstwa w Persji
• Kolanaki
• Dżami
• Techniki i materiały malarskie

IV. sztuka w okresie Achemenidów

Achemenidzi wymieniali najbardziej złożone i skomplikowane sztuki starożytnej Persji, tworząc złożone budowle które rzucały wyzwanie dla dzisiejszych architektów, a jego poziom artystyczny nadal zachwyca turystów. Zgodnie z buddyzmem był ładem, pięknem i harmonią oraz rozwijaniem tego piękna na świecie, co również dotyczyło sztuki artystycznej i architektury.

V. Dziedzictwo sztuki perskiej dla rozwijania sztuki islamskiej

Sztuka perska była inspiracją dla rozwijającej się sztuki islamskiej i kultury. Ze swoim wielkim wpływem na region, byli jednymi z najważniejszych twórców i innymi cywilizacjami i krajami. Wyszli też poza swoje granice i wprowadzili swoje dziedzictwo na terenie innych krajów, takich jak Turcja i Indie.

Podsumowując, sztuka starożytnej Persji była niesamowicie różnorodna. Ich rzeźby, architektura i malarstwo były wspaniałe i inspirujące. Dzisiaj dzięki dziedzictwu tej cywilizacji, możemy podziwiać i uczyć się od jednej z najważniejszych i wpływowych kultury na świecie.

Artykuł powstał we współpracy z sensnonsensu.pl

Kultura/sztuka/historia
Firma Vetro – wysokiej klasy specjalista w dziedzinie kamieniarstwa artystycznego

Chęć godnego upamiętnienia zmarłych wywodzi się nie tylko z tradycji i poczucia obowiązku, ale też szczerych intencji najbliższych. Rodzina dokłada wszelkich starań, żeby przygotować piękne i zarazem wytrzymałe miejsce spoczynku, które przez wiele długich lat będzie przypominało o żegnanej osobie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć nagrobki spełniające te …

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …