Historia fotografii: Rozwój technologii i znaczące zdjęcia

Kultura/sztuka/historia

Fotografia: ewolucja i rewolucja w sztuce obrazowania świata

Przez wieki poszukiwano sposobów na zachowanie w pamięci migawki rzeczywistości, zapisywanie historii, kreowanie nowych wizji. Fotografia to przede wszystkim technologia, ale też wyraz wolności i twórczej ekspresji.

1. Od kamery obskury do cyfrowego myślenia

Historia fotografii zaczyna się wtedy, gdy w 1000 roku Ibn al-Hajj z Bagdadu opisał w swojej Encyklopedii tajemnice pracy kamery obskury, czyli pokoju ciemnego, w którym perfekcyjnie odwrócony obraz widoku za oknem rzutywany był na ekran.

W ciągu następnych stuleci wiele osób próbowało udoskonalić ten wynalazek, jednak rewolucja nastąpiła dopiero w 1839 roku za sprawą Louisa Daguerre. Jego dagerotypia (od nazwiska wynalazcy) umożliwiła szybkie i precyzyjne odtworzenie realistycznej fotografii.

Później wynaleziono także technologie takie jak fotografia kolorowa, negatywy i pozytywy, aparaty kompaktowe, lustrzanki, tzw. Polaroidy, jak również – w XX wieku – aparaty cyfrowe. Wszystkie te wynalazki oparte są na różnych formach rejestrowania obrazów, a każda z nich wpłynęła na to, jak postrzegamy rzeczywistość i jak kreujemy świat w obrazie.

1. Zdjęcia, które zmieniły świat

Fotografie są nie tylko świadectwem czasów, ale też czasem same poruszają wpłynęły na rozwój historii – często w kontekście dokumentowania wydarzeń. Niektóre zdjęcia określane są jako ikony XX wieku, takie jak:

– Lista Schindlera – zdjęcie autorstwa Thomasa Keneallyego, które zainspirowało Stevena Spielberga do nakręcenia filmu “Lista Schindlera”, historia niemieckiego przemysłowca, który ratując Żydów przed Holokaustem, wykonywał dokładną listę ich nazwisk oraz mieszkań, w ten sposób dając im szansę na przetrwanie.

– “Dziecko w Czernobylu” – zdjęcie, które stało się symbolem tragi udziału człowieka w mrocznych zdarzeniach, takich jak awaria elektrowni w Czernobylu.

– “Mały chłopiec nad rzeką” – zdjęcie Wojciecha Wójcika, które przedstawia małego chłopca w trakcie przekraczania granicy między francuskim Saint-Martin-la-Porte, a wloskimi minami Courmayeur.

1. Fotografia jako artyzm i medium kreacji

Fotografia to nie tylko narzędzie dokumentowania rzeczywistości, ale i wyraz wolności i twórczej ekspresji. W końcu to artyści jak Ansel Adams, Władysław Hasior, Cindy Sherman, Andreas Gursky czy Richard Avedon zademonstrowali, że fotografia może być także świetnym sposobem na wyrażenie własnych emocji i przemyśleń.

1. Fotografia a świat reklamy oraz prasy

Fotografia jest również jednym z ważniejszych medium w kreowaniu wizualnego świata. Zdjęcia rzeczywistości i emocje, które odzwierciedlają stały się ważnym narzędziem reklamy, które przyciągają uwagę konsumentów i zyskują ich zaufanie. Dzięki wykorzystaniu taśmy światłoczułej, można z powodzeniem wykorzystać obrazy jako elementy wizualnego przekazu.

1. Fotografia a współczesność

Obecnie, w cyfrowym świecie, fotografia ulega ciągłemu przyspieszeniu i jest wszędzie obecna. Z wszędobylskimi smartfonami, które umożliwiają robienie zdjęć o każdej porze dnia i nocy, media społecznościowe są wypełnione dziesiątkami milionów zdjęć każdego dnia. Zdjęcia można łatwo edytować, dodawać od autora Stopki i hasła promocyjne.

Podsumowanie

Historia fotografii to historia rewolucji i ewolucji technicznej oraz kreatywności artystycznej, ale i światowego przekazu poprzez obraz. Współczesna fotografia, dzięki cyfrowemu formatowi i łatwej dostępności, stała się jednym z najistotniejszych narzędzi w kreowaniu wizualnego krajobrazu i przekazu komunikacyjnego.

Artykuł powstał we współpracy z eyeonvisual.pl

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …

Kultura/sztuka/historia
Sztuka nowej fali: Awangardowe praktyki artystyczne lat 60. i 70.

Sztuka Nowej Fali: Awangardowe Praktyki Artystyczne Lat 60. i 70. W latach 60. i 70. w świecie sztuki nastąpiła rewolucja, która zmieniła sposób myślenia i odbierania sztuki. Sztuka Nowej Fali to nurt artystyczny, który narodził się w tych latach, a jego twórcy eksperymentowali z formą, treścią i nowymi technologiami. W …