Filozofia Polska w epoce romantyzmu.

Kultura/sztuka/historia

W polskiej epoce romantyzmu działało paru godnych uwagi filozofów. Ich uwaga skupiała się głównie na teoriach narodu, dziełach historycznych, również zwracali uwagę na programy polityczne. Oczywiste jest, że punktem wyjścia, jest dla nich romantyczna krytyka oświeceniowego racjonalizmu.

 

W polskich propozycjach filozoficznych, które oczywiście przede wszystkim powstawały na emigracji dominowały wątki mesjanistyczne. Mesjanizm jest to przekonanie o bardzo głębokich korzeniach, które ukształtowały się w judaizmie, jako wyraz oczekiwań na pojawienie się wśród Żydów, jako narodu wybranego, Mesjasza, zwanego bożym wysłannikiem, który oswobodzi Izrael z niewoli i da mu panowanie nad światem. Podobne wyznania występowały później wśród narodów, które utraciły niepodległość i nie mogły jej odzyskać poprzez działania zbrojne. Siłą rzeczy zostawała tylko wiara w interwencję Boga, dzięki temu ożywała nadzieja, że cierpienia doznane staną się rodzajem pokuty, która poprzedzała odrodzenie. Mesjanizm religijny stawał się mesjanizmem społecznym, lub też narodowym.

 

Charakterystyczną cechą polskiego mesjanizmu, jest nie wątpliwie oparcie metafizyki na pojęciu duszy, Polska, oraz cały świat miały zostać zbawione za pomocą siły ducha, a nie walk. Józef Maria Hoene-Wroński zyskał znaczny rozgłos dzięki Mickiewiczowi, próbował bowiem stworzyć filozofię absolutną, którą tłumaczył jako zasadę wszechrzeczy, prawo do tworzeni, oraz postępu. August Cieszkowski był czołowym przedstawicielem filozofii czynu. Godnym uwagi filozofem był także Andrzej Towiański, który był człowiekiem wykształconym, twierdził, iż prawdę o losach świata może wyjaśnić mu tylko sam Bóg, gdzie powierzył on mu misję głoszenia prawdy, przepowiedni.

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Para, która zaręczyła się w Nowym Jorku.

Jeśli planujesz wziąć ślub, to ten dzień jest najprawdopodobniej najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. A jeśli jesteś panną młodą, zawsze będziesz mieć wspomnienia, które będziesz mogła pielęgnować na zawsze. Dlatego właśnie należy zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i pomyśleć o każdym szczególe. Dlatego też warto zrobić ślubną sesję zdjęciową. Istnieje wiele …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …