Familia w dawnych czasach.

Kultura/sztuka/historia

Familia inaczej stronnictwo Czartoryskich i Poniatowskich, oraz także związanych z nimi rodów magnackich, który został uformowany w ostatnim dziesięcioleciu rządów ówczesnego króla Augusta Drugiego Mocnego.

 

Jako stronnictwo dworskie Familia usilnie dążyła do przeprowadzenia licznych reform, który miały na celu znaczne wzmocnienie władzy głównie centralnej, oraz objęcie przez samych siebie rządów. Przeciwnicy tej reformy to głównie opozycja starych rodów magnackich, w Koronie ród Potockich, natomiast na Litwie Radziwiłłowie, Wiśniowieccy, oraz Ogińscy. Po śmierci króla w roku 1773 Familia poparła w walce o następstwo na tron polski Stanisława Leszczyńskiego, co spowodowało, że w pierwszych latach panowania Augusta Trzeciego straciła ona znacznie znaczenie i musiała odbudować swą dawną czołową pozycję na dworze saskim.

 

W latach 1743 do 1752 było to stronnictwem dworskim, chcieli to udowodnić między innymi występując z projektami powiększenia liczby wojsk poprzez liczne aukcje, oraz reform skarbowych i administracji, następnym krokiem była przeszła opozycja wobec dworu, zwalczyła rządy saskie w Polsce. Po śmierci Augusta trzeciego w roku 1763 Czartoryscy dążyli usilnie do odzyskania korony dla przedstawiciela swego rodu, jednakże pod licznym naciskiem Rosji podczas elekcji w roku 1764 poprali spowinowaconego Stanisława Augusta Poniatowskiego, w nadziei na wywieranie na niego wpływu.

 

Na samym początku panowania nowego władcy reforma Familia została częściowo zrealizowana, później po pierwszym rozbiorze Polski na skutek uniezależnienia się króla od Familii Czartoryscy przeszli jednak do opozycji wobec dworu. Od roku 1790 ponownie zbliżona do króla, współdziałała przy licznym opracowaniu i uchwaleniu Konstytucji 3 maja.

Kultura/sztuka/historia
Firma Vetro – wysokiej klasy specjalista w dziedzinie kamieniarstwa artystycznego

Chęć godnego upamiętnienia zmarłych wywodzi się nie tylko z tradycji i poczucia obowiązku, ale też szczerych intencji najbliższych. Rodzina dokłada wszelkich starań, żeby przygotować piękne i zarazem wytrzymałe miejsce spoczynku, które przez wiele długich lat będzie przypominało o żegnanej osobie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć nagrobki spełniające te …

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …