Czy na pogrzebie katolickim można wygłosić mowę pogrzebową?

Kościół

Tradycja wygłaszania mowy pogrzebowej praktykowana jest przede wszystkim w krajach zachodnich. Mowa pogrzebowa powoli wpisuje się w ceremonie pogrzebowe także u nas – jest to forma oddania hołdu osobie zmarłej oraz sposób na wspólne powspominanie najważniejszych osiągnięć zmarłego. Mowę pogrzebową można wygłosić także na pogrzebie katolickim.

Mowa pogrzebowa a pogrzeb katolicki

Charakterystyczne dla tradycyjnych pochówków w obrzędzie katolickim jest to, że całą ceremonię prowadzi duchowny i to on wygłasza mowę pogrzebową w czasie kazania. Ponieważ duchowny nie zna osoby zmarłej, to mowa pogrzebowa zazwyczaj jest uniwersalna i bardzo zachowawcza. Zasadniczo w czasie kazania duchowny operuje odniesieniami do Pisma Świętego i wiary, a życie zmarłego jest pomijane. Duchowni często wygłaszają mowy, które mają pocieszyć bliskich i dać nadzieje na powtórne spotkanie. Mowę mogą wygłosić także bliscy, a czas i miejsce wygłoszenia laudacji należy ustalić z duchownym. Niekiedy księża pozwalają na wygłoszenie mowy pogrzebowej zamiast kazania, choć często zdarza się, że mowa wygłaszana jest w czasie składania trumny do grobu lub gdy wiązanki pogrzebowe zakryją trumnę.

Co powinna zawierać mowa pogrzebowa?

Głównym celem przemowy jest wspomnienie zmarłego i wyrażenie podziękowań dla uczestników pogrzebu za przybycie. Częstą praktyką jest odczytywanie mowy pogrzebowej przygotowanej przez bliskich przez księdza. Wygłoszenie laudacji wymaga bowiem odrobiny odwagi i charyzmy, co w obliczu pogrzebu i ostatniego pożegnania z bliska osobą okazuje się zbyt dużym ciężarem. Pomoc w organizacji pochówków oraz przygotowaniu oprawy ceremonii oferują domy pogrzebowe. Zdarza się, że pracownik zakładu wygłasza mowę przygotowaną przez bliskich. Zakład pogrzebowy Hades — organizacja pochówków Lublin zapewnia oprawę muzyczną i florystyczną oraz zajmuje się wszystkimi obowiązkami, jakie ciążą na żałobnikach.

Standardowo podczas mowy pożegnalnej wspomina się życie zmarłego, jego pasje i dokonania oraz osobowość. Często jest to jedyna okazja, aby powiedzieć głośno to, czego nie zdarzyło się wypowiedzieć za życia zmarłego. Mówca przytacza najważniejsze fakty z życia osoby zmarłej i często nawiązuje do uczestników pogrzebu.

Kościół
Dewocjonalia a kultura: Wpływ religii na sztukę i design w krajach chrześcijańskich

Religia i kultura tworzą nierozerwalną więź, która wpływa na wiele aspektów życia społecznego. W świecie chrześcijaństwa ta więź ma szczególne znaczenie, zwłaszcza jeśli chodzi o sztukę i design. Dewocjonalia, od wieków służące jako narzędzia kultu i wyraz głębokiej wiary, stały się także źródłem inspiracji dla wielu artystów i projektantów. Sztuka …

Kościół
Komu można zlecić przewóz ciała zmarłego zza granicy do Polski?

Przewóz ciała zmarłego zza granicy do Polski jest zadaniem wymagającym specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. W takiej sytuacji rodzinie lub bliskim zmarłego może być bardzo trudno zorganizować przewóz ciała do Polski w odpowiedni sposób. Dlatego też warto wiedzieć, do kogo można się z tym zgłosić i o czym warto pamiętać, przy …

Kościół
Służba charytatywna: Jak angażować się w pomoc drugiemu człowiekowi

SŁUŻBA CHARYTATYWNA: JAK ANGAŻOWAĆ SIĘ W POMOC DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI Pomaganie innym może przynieść nie tylko wiele satysfakcji, ale również wpłynąć na osobisty rozwój i zwiększenie empatii. Warto więc angażować się w służbę charytatywną i pomagać potrzebującym. Jak to zrobić? 1. Wyszukaj organizację charytatywną Można zacząć od wyszukania organizacji charytatywnych w …