Chrzest Polski w pigułce

Kultura/sztuka/historia

Chrzest Polski był procesem chrystianizacji ziem polskich, który zapoczątkowany został w roku 966 przez osobiste przyjęcie chrztu przez władcę Mieszka pierwszego wraz z jego otoczeniem, oraz budową polskiej organizacji kościelnej, 968 rok biskupstwo w Poznaniu, w 1000 roku metropolia w Gnieźnie.

 

Chrzest Mieszka miał na celu wzmocnienie znacznie jego władzy w państwie wobec dość silnych lokalnych kultów pogańskich, oraz miał zapewnić państwu bardziej korzystniejsze pozycje na arenie międzynarodowej, szczególnie miał dotyczyć Niemiec, była to perspektywa szerzenia chrześcijaństwa. Początkowo chrystianizacja obejmowała jedynie wszelkie możności, oraz ludności miast i podgrodzi. W tych warstwach pogaństwo zanikało w wieku jedenastym. Ogół ludności, zmuszony został do przyjęcia chrztu, oraz do odbywania praktyk religijnych, co spowodowało że chrystianizacja miała coraz bardziej większy wpływ w podświadomości ludzkiej. Chrystianizacja zaczęła działać bardzo silnie u schyłku wieku dwunastego, gdzie rozbudowano sieci parafialne.

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Para, która zaręczyła się w Nowym Jorku.

Jeśli planujesz wziąć ślub, to ten dzień jest najprawdopodobniej najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. A jeśli jesteś panną młodą, zawsze będziesz mieć wspomnienia, które będziesz mogła pielęgnować na zawsze. Dlatego właśnie należy zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i pomyśleć o każdym szczególe. Dlatego też warto zrobić ślubną sesję zdjęciową. Istnieje wiele …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …