Bolesław Trzeci Krzywousty.

Kultura/sztuka/historia

Bolesław Trzeci Krzywousty urodzono około 1085-1086 dokładnej daty nie możemy określić, żył do 1138 roku, książę polski od roku 1102, był synem Władysława Hermana, pochodził z dynastii Piastów. Bolesław toczył od lat walkę ze swoim przyrodnim bratem Zbigniewem.

 

W roku 1110 uwięził go i bestialsko oślepił, toczył z nim walkę o władzę w całym państwie, gdzie jednocześnie podbijał Pomorze i prowadził wojnę z królem niemieckim Henrykiem Piątym, była to walka zakończona powodzeniem. Król opanował Pomorze Gdańskie około roku 1119, oraz ziemię lubuską.

 

W latach 1121-1123 podporządkował sobie i w latach 1124-1128 schrystianizował Pomorze Szczecińskie. W roku 1135 sam król złożył w Merseburgu cesarzowi hołd lenny z Pomorza Zachodniego, oraz Rugii. Gdy umierał postanowił podzielić państwo pomiędzy 4 synów, podział nastąpił na dzielnice dziedziczne, oraz dzielnicę senioralną z Krakowem, gdzie oddał władze zwierzchnią tak zwaną senioralną najstarszemu, Władysławowi, co zapoczątkowało rozbicie dzielnicowe Polski.

Kultura/sztuka/historia
Firma Vetro – wysokiej klasy specjalista w dziedzinie kamieniarstwa artystycznego

Chęć godnego upamiętnienia zmarłych wywodzi się nie tylko z tradycji i poczucia obowiązku, ale też szczerych intencji najbliższych. Rodzina dokłada wszelkich starań, żeby przygotować piękne i zarazem wytrzymałe miejsce spoczynku, które przez wiele długich lat będzie przypominało o żegnanej osobie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć nagrobki spełniające te …

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …