Bolesław Trzeci Krzywousty.

Kultura/sztuka/historia

Bolesław Trzeci Krzywousty urodzono około 1085-1086 dokładnej daty nie możemy określić, żył do 1138 roku, książę polski od roku 1102, był synem Władysława Hermana, pochodził z dynastii Piastów. Bolesław toczył od lat walkę ze swoim przyrodnim bratem Zbigniewem.

 

W roku 1110 uwięził go i bestialsko oślepił, toczył z nim walkę o władzę w całym państwie, gdzie jednocześnie podbijał Pomorze i prowadził wojnę z królem niemieckim Henrykiem Piątym, była to walka zakończona powodzeniem. Król opanował Pomorze Gdańskie około roku 1119, oraz ziemię lubuską.

 

W latach 1121-1123 podporządkował sobie i w latach 1124-1128 schrystianizował Pomorze Szczecińskie. W roku 1135 sam król złożył w Merseburgu cesarzowi hołd lenny z Pomorza Zachodniego, oraz Rugii. Gdy umierał postanowił podzielić państwo pomiędzy 4 synów, podział nastąpił na dzielnice dziedziczne, oraz dzielnicę senioralną z Krakowem, gdzie oddał władze zwierzchnią tak zwaną senioralną najstarszemu, Władysławowi, co zapoczątkowało rozbicie dzielnicowe Polski.

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Para, która zaręczyła się w Nowym Jorku.

Jeśli planujesz wziąć ślub, to ten dzień jest najprawdopodobniej najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. A jeśli jesteś panną młodą, zawsze będziesz mieć wspomnienia, które będziesz mogła pielęgnować na zawsze. Dlatego właśnie należy zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i pomyśleć o każdym szczególe. Dlatego też warto zrobić ślubną sesję zdjęciową. Istnieje wiele …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …