Bolesław Pierwszy Chrobry Wielki

Kultura/sztuka/historia

Bolesław Pierwszy Chrobry tak zwany Wielkim, urodzono około roku 967, umarł w roku 1025. Książę polski od roku 992, królem został w 1025, był synem Mieszka Pierwszego i Dobrawy. Pochodził z dynastii Piastów. Wypędził swoją macochę wraz z dziećmi, oraz objął samodzielne rządy w kraju, przyczynił się do akcji misyjnych, w roku 999 doprowadził do kanonizacji świętego Wojciecha.

 

W roku 1000 w Gnieźnie udało mu się uzyskać od cesarza Ottona Trzeciego zwolnienia z płacenia trybutu, oraz pełną władzę nad ledwo co nowo utworzoną polską prowincją kościelną z ośrodkiem w Gnieźnie. Chrobry w roku 1002 zajął w lenno Milsko i Łużyce, w roku 1003-1004 udało się mu choć na chwilę przejąć Czechy i Morawy. Miał w swoich dorobkach wiele walk z Niemcami, w roku 1017 obrona Niemczy, zakończenie nastąpiło w 1018 roku, co było korzystne dla Polski i skutkowało pokojem w Budziszynie.

 

W roku 1018 pokonał on księcia kijowskiego Jarosława, przy czym połączył do Polski Grody Czerwieńskie, i opanował niestety na chwilę Kijów, gdzie osadził na tronie swego zięcia Świętopełka. W roku 1025 koronował się na króla, gdzie postawił Polskę w rzędzie głównym państw Europy. Koszty wojen były ogromne, bezwzględne narzucanie chrześcijaństwa spowodowały liczne niezadowolenia poddanych, co skutkowało pojawieniem się kryzysu monarchii.

Kultura/sztuka/historia
Najprostsze chwyty gitarowe

Nauka gry na gitarze może okazać się naprawdę ekscytująca. Okazuje się, że gitara to jeden z najłatwiejszych instrumentów, którego podstawy możemy opanować samodzielnie. Dodatkowo, gitary nie są drogie, więc już za kilkaset złotych możemy kupić profesjonalny sprzęt, który może okazać się idealny do nauki. Zastanawiasz się jak szybko nauczyć się …

Kultura/sztuka/historia
Para, która zaręczyła się w Nowym Jorku.

Jeśli planujesz wziąć ślub, to ten dzień jest najprawdopodobniej najszczęśliwszym dniem w Twoim życiu. A jeśli jesteś panną młodą, zawsze będziesz mieć wspomnienia, które będziesz mogła pielęgnować na zawsze. Dlatego właśnie należy zaplanować wszystko z wyprzedzeniem i pomyśleć o każdym szczególe. Dlatego też warto zrobić ślubną sesję zdjęciową. Istnieje wiele …

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …