Bolesław Pierwszy Chrobry Wielki

Kultura/sztuka/historia

Bolesław Pierwszy Chrobry tak zwany Wielkim, urodzono około roku 967, umarł w roku 1025. Książę polski od roku 992, królem został w 1025, był synem Mieszka Pierwszego i Dobrawy. Pochodził z dynastii Piastów. Wypędził swoją macochę wraz z dziećmi, oraz objął samodzielne rządy w kraju, przyczynił się do akcji misyjnych, w roku 999 doprowadził do kanonizacji świętego Wojciecha.

 

W roku 1000 w Gnieźnie udało mu się uzyskać od cesarza Ottona Trzeciego zwolnienia z płacenia trybutu, oraz pełną władzę nad ledwo co nowo utworzoną polską prowincją kościelną z ośrodkiem w Gnieźnie. Chrobry w roku 1002 zajął w lenno Milsko i Łużyce, w roku 1003-1004 udało się mu choć na chwilę przejąć Czechy i Morawy. Miał w swoich dorobkach wiele walk z Niemcami, w roku 1017 obrona Niemczy, zakończenie nastąpiło w 1018 roku, co było korzystne dla Polski i skutkowało pokojem w Budziszynie.

 

W roku 1018 pokonał on księcia kijowskiego Jarosława, przy czym połączył do Polski Grody Czerwieńskie, i opanował niestety na chwilę Kijów, gdzie osadził na tronie swego zięcia Świętopełka. W roku 1025 koronował się na króla, gdzie postawił Polskę w rzędzie głównym państw Europy. Koszty wojen były ogromne, bezwzględne narzucanie chrześcijaństwa spowodowały liczne niezadowolenia poddanych, co skutkowało pojawieniem się kryzysu monarchii.

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …

Kultura/sztuka/historia
Opactwo cystersów na przestrzeni wieków

Średniowieczni cystersi przybyli do Polski już w dwunastym wieku i można powiedzieć, że zadomowili się w naszym kraju na dobre. Obecnie na terenie Polski znajduje się aż dwanaście opactw, które świetnie prosperują i nie zapowiada się, by mogło być inaczej. Jednym ze słynniejszych i najlepiej zachowanych opactw jest to znajdujące …

Kultura/sztuka/historia
Okrutna cesarzowa

Historia starożytna obfituje w opisy przerażających wojen, bitew, zbrodni. Były to czasy niemal dzikie, pełne agresji, przemocy, tortur. Okrucieństwo okazywali nie tylko mężczyźni podczas licznych działań wojennych czy też skazując na stracenie swych przeciwników politycznych. Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej również miały co nieco na sumieniu… Dzieje niezwykłej kobiety …