Bolesław Pierwszy Chrobry Wielki

Kultura/sztuka/historia

Bolesław Pierwszy Chrobry tak zwany Wielkim, urodzono około roku 967, umarł w roku 1025. Książę polski od roku 992, królem został w 1025, był synem Mieszka Pierwszego i Dobrawy. Pochodził z dynastii Piastów. Wypędził swoją macochę wraz z dziećmi, oraz objął samodzielne rządy w kraju, przyczynił się do akcji misyjnych, w roku 999 doprowadził do kanonizacji świętego Wojciecha.

 

W roku 1000 w Gnieźnie udało mu się uzyskać od cesarza Ottona Trzeciego zwolnienia z płacenia trybutu, oraz pełną władzę nad ledwo co nowo utworzoną polską prowincją kościelną z ośrodkiem w Gnieźnie. Chrobry w roku 1002 zajął w lenno Milsko i Łużyce, w roku 1003-1004 udało się mu choć na chwilę przejąć Czechy i Morawy. Miał w swoich dorobkach wiele walk z Niemcami, w roku 1017 obrona Niemczy, zakończenie nastąpiło w 1018 roku, co było korzystne dla Polski i skutkowało pokojem w Budziszynie.

 

W roku 1018 pokonał on księcia kijowskiego Jarosława, przy czym połączył do Polski Grody Czerwieńskie, i opanował niestety na chwilę Kijów, gdzie osadził na tronie swego zięcia Świętopełka. W roku 1025 koronował się na króla, gdzie postawił Polskę w rzędzie głównym państw Europy. Koszty wojen były ogromne, bezwzględne narzucanie chrześcijaństwa spowodowały liczne niezadowolenia poddanych, co skutkowało pojawieniem się kryzysu monarchii.

Kultura/sztuka/historia
Firma Vetro – wysokiej klasy specjalista w dziedzinie kamieniarstwa artystycznego

Chęć godnego upamiętnienia zmarłych wywodzi się nie tylko z tradycji i poczucia obowiązku, ale też szczerych intencji najbliższych. Rodzina dokłada wszelkich starań, żeby przygotować piękne i zarazem wytrzymałe miejsce spoczynku, które przez wiele długich lat będzie przypominało o żegnanej osobie. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jak znaleźć nagrobki spełniające te …

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …