Atrakcje Chorwacji

Kultura/sztuka/historia

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja.

Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany jest dalmatyńskimi – są to liczne wyspy ustawione równolegle do linii brzegowej. Językiem urzędowym jest język chorwacki. Ale w urzędach można dogadać się także w języku węgierskim, serbskim, włoskim i czeskim. Jakie wyznanie jest w Chorwacji? Przede wszystkim dominuje katolicyzm. Jak wygląda gospodarka kraju? Opiera się ona przede wszystkim na usługach, ale i nie tylko. W mniejszym stopniu funkcjonuje też przemysł lekki. Tamtejsi ludzie żyją przede wszystkim z rolnictwa, które jest bardzo dobrze rozwinięte. W przemyśle przetwórstwo odgrywa ważną rolę w Chorwacji: metalurgiczny, stoczniowy, chemiczny i petrochemiczny. Duże znaczenie ma również przemysł maszynowy, tekstylny, obuwniczy i skórzany oraz spożywczy (głównie winiarski). W stolicy skoncentrowane są również poligrafia, przemysł elektroniczny i farmaceutyczny. Jednak nie można zapomnieć o turystyce, która także odgrywa bardzo ważną rolę. Głównym celem odwiedzających są nadmorskie kurorty. W nadmorskich miejscowościach dominują żwirowe i kamieniste plaże, które sprzyjają czystości wody – dzięki temu turkusowy kolor Adriatyku jest wyjątkowo piękny i zdecydowanie przyciąga ludzi. Co jeszcze przyciąga bajkowa Chorwacja

Atrakcje Chorwacji

Warto wspomnieć, że kraj ten ma bardzo dużo do zaoferowania jeśli chodzi o widoki. W końcu tak jak wcześniej było wspomniane leży nad Morzem Adriatyckim, które słynie z pięknej, przezroczystej i turkusowej wody. A jakie zabytki można zwiedzić? Pierwszym fajnym miejscem są starożytne mury Miejskie. Warto też zwiedzić Pałac Dioklecjana w Splicie, Tkalčićeva czyli ulica Zagrzebia, która jest najbardziej zatłoczona przez co najbardziej tętni tam życiem. Bardzo interesującym miejscem może okazać się także miejscowość Zadar, gdzie możemy podziwiać Morskie organy. Jest to nic innego jak miejska instalacja architektoniczna, Organy te wydają dźwięk pod wpływem fal oraz pływów morskich. Co jest nietypowe. Jeśli ktoś lubi starożytne ruiny to może także zobaczyć amfiteatr w Puli czy stare miasto. Warto pospacerować też Upper Town. A czy ktoś jest zwolennikiem Parków Narodowych? Jeśli tak to w Chorwacji także możemy podziwiać Park Plitvice Lakes National Park. Ktoś kto jest religijny koniecznie musi odwiedzić Cerkiew św. Marka.

 

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …

Kultura/sztuka/historia
Sztuka nowej fali: Awangardowe praktyki artystyczne lat 60. i 70.

Sztuka Nowej Fali: Awangardowe Praktyki Artystyczne Lat 60. i 70. W latach 60. i 70. w świecie sztuki nastąpiła rewolucja, która zmieniła sposób myślenia i odbierania sztuki. Sztuka Nowej Fali to nurt artystyczny, który narodził się w tych latach, a jego twórcy eksperymentowali z formą, treścią i nowymi technologiami. W …