Kościół

Święty, kto to taki? W kilku słowach zastanówmy się czy Ty też możesz nim zostać?

Oczyść serce me chcę jak złoto lśnić

Ktoś kiedyś powiedział, że święty to osoba, która żyje jak prawdziwy przyjaciel Boga, kocha go całym serce, bezgranicznie. Okazuje serce bliźniemu. Wiesz już kto to taki? Potrafisz może odnaleźć wokół siebie kogoś kto obcej osobie potrzebującej oddałby swój własny płaszcz? Pewnie tak, jest niewiele osób wśród nas. Słyszałeś kiedyś tekst pieśni Oczyść serce me chcę jak złoto lśnić? Tekst mówi o świętym, o kimś kto oczyścił serce swe z najgłębiej schowanych tajemnic, grzechów.
Nie musisz zostawać święty, ale możesz pomoc osobom potrzebującym, które potrzebują wsparcia, często nie tylko finansowego, ale także i duchowego. Powszechnie się utarło, że osoba żebrząca na ulicy to pijak, jednakże czy jest to prawdziwe stwierdzenie. Czy faktycznie wiesz, że temu człowiekowi nie brakuje na chleb, na leki? Zatrzymaj się, zapytaj, może kup coś do jedzenia. Dobroć powraca do człowieka, a pomoc bliźniemu na pewno zostanie doceniona. Nie musisz wydawać fortuny, czasem bułka daje więcej radości niż brzęczące monety.

 

Kościół
Koronawirus a kościoły

Wirus COVID-19, który dotarł do Europy z chińskiego miasta Wuhan sprawił, że nie tylko sklepowe półki są puste, ale również kościoły świecą pustakami.   Rozporządzenie rządu, które zakazuje zgromadzeń powyżej 50 osób spowodowało, że polskie kościoły są puste. Panika jaka ogarnęła nasz kraj sprawiła, że ludzie boją się chodzić na …

Kościół
Katolicyzm a Prawosławie – różnice

Zarówno katolicyzm jak i prawosławie są religiami bardzo podobnymi, aczkolwiek różnice widać gołym okiem. Zwierzchnikiem kościoła katolickiego jest Papież a w kościele prawosławnym ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola.   Budynek, w którym zbierają się katolicy na modlitwę to kościół a u prawosławnych cerkiew. W sakramencie Eucharystii katolicy otrzymują opłatek, w Eucharystii prawosławni …

Kościół
Ogólny zarys początku archidiecezji.

Archidiecezja, tak zwane arcybiskupstwo, jednostka terytorialna głównej administracji kościoła, która podlega skrzętnie arcybiskupowi, jest to jednostka nadrzędna wobec diecezji.   W Polsce pojawiła się po raz pierwszy w roku 1000 w Gnieźnie, nastąpiło to w związku z przyłączeniem do Polski księstwa halicko-włodzimierskiego, oraz licznym napływem na ziemie rosyjskie katolików. Po …