Przygotowania do I Komunii Świętej

Kościół

W naszym kraju wraz z nadejściem maja odbywają się w kościołach Komunie Święte. Jest to szczególny sakrament, podczas którego dzieci wchodzą już bardziej świadomie w społeczeństwo Kościoła. Jednocześnie, jest to również bardzo ważna okazja i przeżycie dla dziecka i jego najbliższych. Nic więc dziwnego, że przygotowania do tego wyjątkowego dnia rozpoczynamy zwykle znacznie wcześniej.

Przygotowania do I Komunii Świętej to bardzo długotrwały proces. Zarówno w Kościele, w domu, jak i na lekcjach religii dziecko uczone jest wszystkiego, co powinno wiedzieć o Bogu, sługach bożych, czy Biblii i całym Kościele. Nauczane jest również wielu modlitw, które będą bardzo ważne w przyszłości, kiedy dziecko będzie już nieco starsze.

Jednak przygotowania to nie tylko ten najważniejszy proces, w którym udział bierze dziecko. Również rodzice z tej okazji szykują coś wyjątkowego dla swojej pociechy. Zapraszają gości, przygotowują poczęstunek, a także muszą zakupić odpowiedni strój na tą okazję. Strój ten obowiązuje również dzieci. W przypadku parafii, gdzie obowiązuje jednolity strój, największym wyzwaniem stają się dodatki, takie jak wygodne buty komunijne smyk, świece, rękawiczki czy ozdoby na włosy. Jeśli strój jest bardziej dowolny, rodzice muszą wybrać także garnitur dla chłopca lub sukienkę dla dziewczynki. Zaś ich wygląd, krój i dodatki są w pełni uzależnione od pomysłu i gustu dziecka oraz jego rodziców. Do tego dobierane są zaś pozostałe elementy stroju, w tym buty komunijne smyk.

Kościół
Koronawirus a kościoły

Wirus COVID-19, który dotarł do Europy z chińskiego miasta Wuhan sprawił, że nie tylko sklepowe półki są puste, ale również kościoły świecą pustakami.   Rozporządzenie rządu, które zakazuje zgromadzeń powyżej 50 osób spowodowało, że polskie kościoły są puste. Panika jaka ogarnęła nasz kraj sprawiła, że ludzie boją się chodzić na …

Kościół
Katolicyzm a Prawosławie – różnice

Zarówno katolicyzm jak i prawosławie są religiami bardzo podobnymi, aczkolwiek różnice widać gołym okiem. Zwierzchnikiem kościoła katolickiego jest Papież a w kościele prawosławnym ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola.   Budynek, w którym zbierają się katolicy na modlitwę to kościół a u prawosławnych cerkiew. W sakramencie Eucharystii katolicy otrzymują opłatek, w Eucharystii prawosławni …

Kościół
Ogólny zarys początku archidiecezji.

Archidiecezja, tak zwane arcybiskupstwo, jednostka terytorialna głównej administracji kościoła, która podlega skrzętnie arcybiskupowi, jest to jednostka nadrzędna wobec diecezji.   W Polsce pojawiła się po raz pierwszy w roku 1000 w Gnieźnie, nastąpiło to w związku z przyłączeniem do Polski księstwa halicko-włodzimierskiego, oraz licznym napływem na ziemie rosyjskie katolików. Po …