Ogólny zarys początku archidiecezji.

Kościół

Archidiecezja, tak zwane arcybiskupstwo, jednostka terytorialna głównej administracji kościoła, która podlega skrzętnie arcybiskupowi, jest to jednostka nadrzędna wobec diecezji.

 

W Polsce pojawiła się po raz pierwszy w roku 1000 w Gnieźnie, nastąpiło to w związku z przyłączeniem do Polski księstwa halicko-włodzimierskiego, oraz licznym napływem na ziemie rosyjskie katolików. Po pierwszym rozbiorze Polski została utworzona w roku 1783 archidiecezja w Mohylowie przeznaczona dla ziem litewsko-białoruskich wcielonych do Rosji. Po roku 177 archidiecezja lwowska znalazła się w zaborze Austryjackim. Do roku 1993 dokonywano wiele zmian jeśli chodzi o nazwy i siedziby archidiecezji w Polsce.

 

W roku 1993 dokonano nowego podziału administracyjnego Kościoła rzymskokatolickiego. W Kościele prawosławnym 1371 roku utworzono nieformalnie metropolię halicko-wołyńską, której siedziba rzecz jasna była w Haliczu, była ona niezależna od metropolity kijowskiego siedzibą w Moskwie. W roku 1458 już formalnie utworzono w Kijowie metropolię, która niezależna była od moskiewskiej, od roku 1686 podlegała ona bowiem patriarchatowi moskiewskiemu, obejmujący obszar Rzeczpospolitej.

Kościół
Prezenty na Chrzest od Chrzestnego

Rodzice Chrzestni to niezwykle ważne osoby w życiu małego dziecka. To oni są dla niego oparciem nie tylko w dniu Chrztu Świętego, ale także później. Ich rola często okazuje się nieoceniona, dzięki czemu rodzicom jest o wiele lżej, a samemu dziecku łatwiej. Rola Ojca Chrzestnego zaczyna się już na etapie …

Kościół
33-dniowe rekolekcje, które są w stanie odmienić nasze życie.

Dobrze przeżyte rekolekcje potrafią mieć naprawdę niesamowity wpływ na nasze życie. Jest to dla nas szansa na zbliżenie się do Boga, pogłębienie swojej wiary i umocnienie ducha. Nic, więc dziwnego, że tak wielu katolików pragnie uczestniczyć w tego typu wydarzeniach. Jeżeli poszukujemy rekolekcji, dzięki, którym będziemy mogli doświadczyć wielu owoców …

Kościół
Kardynał Sarah – książki pisane ręką Boga!

Książki napisane przez kardynała Saraha są bogate w przydatne treści dla wielu ludzi na całym świecie. Odkryjmy dzisiaj jeszcze raz na nowo o z bliska ich pisarskie bogactwo, treść natchnioną niewidzialną Ręką bogactwo. Kardynał Sarah – kim jest ten człowiek krótkie i bliższe odsłonięcie, przedstawienie postaci Robert Sarach to rzymskokatolicki …