Koronawirus a kościoły

Kościół

Wirus COVID-19, który dotarł do Europy z chińskiego miasta Wuhan sprawił, że nie tylko sklepowe półki są puste, ale również kościoły świecą pustakami.

 

Rozporządzenie rządu, które zakazuje zgromadzeń powyżej 50 osób spowodowało, że polskie kościoły są puste. Panika jaka ogarnęła nasz kraj sprawiła, że ludzie boją się chodzić na msze święte. Na mszach świętych w kościele możemy spotkać ludzi, których jesteśmy w stanie policzyć na palcach rąk. Ludzie wolą zostać w domu. Sami księża również namawiają swoich parafian do pozostania w domu.

 

Prowadzone są transmisje mszy świętych za pomocą mediów społecznościowych, radia lub w telewizji. To bardzo dobre rozwiązania bo doskonale wiemy, że ludzie starsi i chorujący są w grupie największego ryzyka. Koronawirus atakuje w niespodziewanym momencie i lepiej w tej sytuacji nie ryzykować zdrowia lub życia. Dbajmy o siebie i pozostańmy w domu. Pamiętajmy także o ludziach starszych i schorowanych. Zapukajmy do sąsiadki i zapytajmy czy możemy jej jakoś pomóc.

Kościół
Msze święte w Nowej Hucie

Msza święta to dla katolika ważny element tygodnia. Wielu z nich powie nawet, że najważniejszy. Uczestnictwo w Eucharystii ma na celu zagwarantowanie życia wiecznego, taki bilet do nieba. W Krakowie o msze nietrudno, właściwie o każdej godzinie można znaleźć coś dla siebie. Nie inaczej jest tutaj. Msze Nowa Huta można …

Kościół
Katolicyzm a Prawosławie – różnice

Zarówno katolicyzm jak i prawosławie są religiami bardzo podobnymi, aczkolwiek różnice widać gołym okiem. Zwierzchnikiem kościoła katolickiego jest Papież a w kościele prawosławnym ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola.   Budynek, w którym zbierają się katolicy na modlitwę to kościół a u prawosławnych cerkiew. W sakramencie Eucharystii katolicy otrzymują opłatek, w Eucharystii prawosławni …

Kościół
Ogólny zarys początku archidiecezji.

Archidiecezja, tak zwane arcybiskupstwo, jednostka terytorialna głównej administracji kościoła, która podlega skrzętnie arcybiskupowi, jest to jednostka nadrzędna wobec diecezji.   W Polsce pojawiła się po raz pierwszy w roku 1000 w Gnieźnie, nastąpiło to w związku z przyłączeniem do Polski księstwa halicko-włodzimierskiego, oraz licznym napływem na ziemie rosyjskie katolików. Po …