Chrzest Polski w pigułce

Kultura/sztuka/historia

Chrzest Polski był procesem chrystianizacji ziem polskich, który zapoczątkowany został w roku 966 przez osobiste przyjęcie chrztu przez władcę Mieszka pierwszego wraz z jego otoczeniem, oraz budową polskiej organizacji kościelnej, 968 rok biskupstwo w Poznaniu, w 1000 roku metropolia w Gnieźnie.

 

Chrzest Mieszka miał na celu wzmocnienie znacznie jego władzy w państwie wobec dość silnych lokalnych kultów pogańskich, oraz miał zapewnić państwu bardziej korzystniejsze pozycje na arenie międzynarodowej, szczególnie miał dotyczyć Niemiec, była to perspektywa szerzenia chrześcijaństwa. Początkowo chrystianizacja obejmowała jedynie wszelkie możności, oraz ludności miast i podgrodzi. W tych warstwach pogaństwo zanikało w wieku jedenastym. Ogół ludności, zmuszony został do przyjęcia chrztu, oraz do odbywania praktyk religijnych, co spowodowało że chrystianizacja miała coraz bardziej większy wpływ w podświadomości ludzkiej. Chrystianizacja zaczęła działać bardzo silnie u schyłku wieku dwunastego, gdzie rozbudowano sieci parafialne.

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …

Kultura/sztuka/historia
Opactwo cystersów na przestrzeni wieków

Średniowieczni cystersi przybyli do Polski już w dwunastym wieku i można powiedzieć, że zadomowili się w naszym kraju na dobre. Obecnie na terenie Polski znajduje się aż dwanaście opactw, które świetnie prosperują i nie zapowiada się, by mogło być inaczej. Jednym ze słynniejszych i najlepiej zachowanych opactw jest to znajdujące …

Kultura/sztuka/historia
Okrutna cesarzowa

Historia starożytna obfituje w opisy przerażających wojen, bitew, zbrodni. Były to czasy niemal dzikie, pełne agresji, przemocy, tortur. Okrucieństwo okazywali nie tylko mężczyźni podczas licznych działań wojennych czy też skazując na stracenie swych przeciwników politycznych. Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej również miały co nieco na sumieniu… Dzieje niezwykłej kobiety …