Burżuazja

Kultura/sztuka/historia

Burżuazja jest to termin, który swoje korzenia ma z Francji, najczęściej stosowany w tamtym kraju. Na samym początku ma on określenie górnych warstw mieszczaństwa, natomiast w dziewiętnastym wieku pogłębił się w stosunku do ogółu ludzi, którzy posiadali znaczny kapitał, oraz ludzi którzy mieli odpowiednio wysoki status społeczny.

 

W znaczeniu nieco węższym burżuazja była określana jako warstwa ludności która skupiała w swych rękawach kapitał tak zwany podstawowym środkiem produkcyjnym. W naszym kraju w Polsce burżuazja była stosunkowo co do innych krajów słaba, bardziej bliższa była drobnomieszczaństwu i inteligencji z tamtych czasów. Jej początek sięga okresu staropolskiego, który wiązał się znacznie z działalnością przemysłowo-handlową od schyłku osiemnastego wieku, a także z bankierstwem i lichwiarstwem.

 

W dziewiętnastym wieku gdzie rozwój przemysłu rozwijał się znacznie powstała burżuazja przemysłowa, musimy zaznaczy że znaczna część burżuazji polskiej wywodziła się spośród przybyszy z zachodu, co powodowało że bardzo szybko bogacili się na naszych ziemiach. Bardzo liczną grupę tworzyli Żydzi. Przed pierwszą wojną światową wielka burżuazja czyli najbogatsi występowali głównie na Śląsku, byli to w większości Niemcy, nie rzadko pochodzenia ziemiańskiego.

Kultura/sztuka/historia
Odkryj magiczny świat pełen bajkowych przygód z wyjątkowymi książeczkami na Matfel.pl

W sercu każdego dziecka kryje się nieposkromiony głód ciągłego odkrywania świata. “Kotka Wiktoria i magia uważności” autorstwa Agnieszki Pawłowskiej oraz “Kot Papla i kaczuszka czytamy bez mamy” Joanny Krzyżanek to dwie wyjątkowe publikacje dostępne na Matfel.pl, które zapraszają młodych czytelników do wspaniałych przygód, jednocześnie kształtują ich umiejętności i wrażliwość na …

Kultura/sztuka/historia
Historia sztuki prekolumbijskiej: Majowie, Inkowie i Aztekowie

Sztuka prekolumbijska: Majowie, Inkowie i Aztekowie Wprowadzenie Sztuka prekolumbijska to bogate dziedzictwo Ameryki prekolumbijskiej, obejmujące okres od około 2000 roku przed naszą erą do podboju kontynentu przez Hiszpanów w XVI wieku. Wśród wielu kultur prekolumbijskich, trzy z nich – Majowie, Inkowie i Aztekowie – wypracowały wyjątkowe tradycje artystyczne, które nadal …

Kultura/sztuka/historia
Teatr absurdu: Główne cechy i przedstawiciele tego eksperymentalnego nurtu

Teatr absurdu: eksperymentalny nurt teatralny Teatr absurdu to niezwykle eksperymentalny nurt teatralny, który funkcjonował w latach 50. i 60. XX wieku. Charakteryzował się on awangardowymi technikami, a także niekonwencjonalnymi formami wyrazu. Jego twórcy zrywali ze schematami dotychczasowego teatru, bravurą operowali językiem, kreowali postaci zdehumanizowane oraz pokazywali miejsce jednostki w absurdalnym …