Bolesław Trzeci Krzywousty.

Kultura/sztuka/historia

Bolesław Trzeci Krzywousty urodzono około 1085-1086 dokładnej daty nie możemy określić, żył do 1138 roku, książę polski od roku 1102, był synem Władysława Hermana, pochodził z dynastii Piastów. Bolesław toczył od lat walkę ze swoim przyrodnim bratem Zbigniewem.

 

W roku 1110 uwięził go i bestialsko oślepił, toczył z nim walkę o władzę w całym państwie, gdzie jednocześnie podbijał Pomorze i prowadził wojnę z królem niemieckim Henrykiem Piątym, była to walka zakończona powodzeniem. Król opanował Pomorze Gdańskie około roku 1119, oraz ziemię lubuską.

 

W latach 1121-1123 podporządkował sobie i w latach 1124-1128 schrystianizował Pomorze Szczecińskie. W roku 1135 sam król złożył w Merseburgu cesarzowi hołd lenny z Pomorza Zachodniego, oraz Rugii. Gdy umierał postanowił podzielić państwo pomiędzy 4 synów, podział nastąpił na dzielnice dziedziczne, oraz dzielnicę senioralną z Krakowem, gdzie oddał władze zwierzchnią tak zwaną senioralną najstarszemu, Władysławowi, co zapoczątkowało rozbicie dzielnicowe Polski.

Kultura/sztuka/historia
Okrutna cesarzowa

Historia starożytna obfituje w opisy przerażających wojen, bitew, zbrodni. Były to czasy niemal dzikie, pełne agresji, przemocy, tortur. Okrucieństwo okazywali nie tylko mężczyźni podczas licznych działań wojennych czy też skazując na stracenie swych przeciwników politycznych. Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej również miały co nieco na sumieniu… Dzieje niezwykłej kobiety …

Kultura/sztuka/historia
Komitet Samoobrony Społecznej.

Komitet Samoobrony Społecznej, była to jawna, niezalegalizowana grupa społeczeństwa, która została utworzona 23 listopada 1976 roku w Warszawie, natomiast faktycznie zaczęła swoją działalność 17 lipca 1976 roku, została utworzona przez grono osób o przeróżnych orientacjach społecznych i politycznych, która przeciwstawiała się władzy komunistycznej, do roku 1977 Komitet Obrony Robotników, samo …

Kultura/sztuka/historia
Kierownictwo Dywersji.

Kierownictwo Dywersji nazywane było Kedyw, był to tak zwany pion organizacyjny Armii Krajowej, który wydzielony został w listopadzie 1942 roku, i formalnie zatwierdzony dokładnie 22 stycznia 1943 roku, głównym jego celem było prowadzenie walki bieżącej czyli dywersji i akcji bojowych z niemieckim okupantem, powstał on przez scalenie działającego od roku …