Bolesław Trzeci Krzywousty.

Kultura/sztuka/historia

Bolesław Trzeci Krzywousty urodzono około 1085-1086 dokładnej daty nie możemy określić, żył do 1138 roku, książę polski od roku 1102, był synem Władysława Hermana, pochodził z dynastii Piastów. Bolesław toczył od lat walkę ze swoim przyrodnim bratem Zbigniewem.

 

W roku 1110 uwięził go i bestialsko oślepił, toczył z nim walkę o władzę w całym państwie, gdzie jednocześnie podbijał Pomorze i prowadził wojnę z królem niemieckim Henrykiem Piątym, była to walka zakończona powodzeniem. Król opanował Pomorze Gdańskie około roku 1119, oraz ziemię lubuską.

 

W latach 1121-1123 podporządkował sobie i w latach 1124-1128 schrystianizował Pomorze Szczecińskie. W roku 1135 sam król złożył w Merseburgu cesarzowi hołd lenny z Pomorza Zachodniego, oraz Rugii. Gdy umierał postanowił podzielić państwo pomiędzy 4 synów, podział nastąpił na dzielnice dziedziczne, oraz dzielnicę senioralną z Krakowem, gdzie oddał władze zwierzchnią tak zwaną senioralną najstarszemu, Władysławowi, co zapoczątkowało rozbicie dzielnicowe Polski.

Kultura/sztuka/historia
Atrakcje Chorwacji

Ludzie kochają podróże, szczególnie do ciepłych krajów. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jedno z takich miejsc. Jest nim Chorwacja. Na początku warto wspomnieć, że Chorwacja jeży nad Morzem Adriatyckim, na pograniczu Europy Środkowej a Europy Południowej. Wybrzeża tego kraju są bardzo zróżnicowane. Po chorwackim wybrzeżu ten typ delfinów nazywany …

Kultura/sztuka/historia
Opactwo cystersów na przestrzeni wieków

Średniowieczni cystersi przybyli do Polski już w dwunastym wieku i można powiedzieć, że zadomowili się w naszym kraju na dobre. Obecnie na terenie Polski znajduje się aż dwanaście opactw, które świetnie prosperują i nie zapowiada się, by mogło być inaczej. Jednym ze słynniejszych i najlepiej zachowanych opactw jest to znajdujące …

Kultura/sztuka/historia
Okrutna cesarzowa

Historia starożytna obfituje w opisy przerażających wojen, bitew, zbrodni. Były to czasy niemal dzikie, pełne agresji, przemocy, tortur. Okrucieństwo okazywali nie tylko mężczyźni podczas licznych działań wojennych czy też skazując na stracenie swych przeciwników politycznych. Okazuje się, że przedstawicielki płci pięknej również miały co nieco na sumieniu… Dzieje niezwykłej kobiety …